CHP’li yöneticiler ile belediye başkanları Bursa’da enerji ve iklimi konuştu

CHP’nin “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planları Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Bursa’bile gerçekleştirildi.

Partinin Yerli Yönetimlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’ndeki etkinliğin açılışında, abuhava kriziyle ilgili bir zamanlar neler kaybettiklerini düşündüklerinde durumun vehametini gördüklerini söyledi.

Tüketimin arttığını dile getiren Torun, “Bir Vakitler uygulayım bilimi bu büyüklüğünde kaslı değildi. Bu büyüklüğünde çok tüketmiyorduk. Bu büyüklüğünde giysi bile tüketmiyorduk. Araçlar bu kadar aşkın değildi yani doğayı kirletecek olan susturucu gazı de bu kadar yoktu. Düşündüğümüzde esasta vaktiyle daha birlikte mutluyduk ama hayat konforumuz arttıkça maalesef bedeli bile sorumluluğu da daha çok artmaya başladı.” dedi.

Torun, kamu bu konuları ele alacakları aynı tarım çalıştayı gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Belediyelerinin bozulmamış enerji ortaya koymak için kırıcı mücahede gösterdiğini tamlayan Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz sene haziran ayında Öğür Meclisimizde, Domestik Yönetimler Siyaset Belgemizi kabul ettik ve o belgemizde bile sürdürülebilir mülki idare antetli tıpkısı anlatım ortaya koyduk. Burada de gerçekte sunma yetişkin konulardan biri yerel yönetim hizmetlerinin sürdürülebilir kılınması maddesiydi. Üç maddeden biri buydu ve burada dahi üç ast başlıkta dahi bunu topladık. Çevre, yerli kalkınma ve düşüncesiz şehirler, bu bizim vizyonumuz. Şu anda kullanılmamış ayrımsız yerli yönetimler yasası üzere birlikte ciddi ayrımsız say içindeyiz.”

Huy Hakları ve Çevreden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı Ulu Öztunç ise dünyada yaşanan besin krizinin bile iklim kaynaklı ayrımsız akse olduğunu vurguladı.

Orman yangınlarının abuhava krizi nedeniyle arttığına dikkati çeken Öztunç, “Orman yangınları iri oranda herif marifetiyle yaşanıyor ama son iki yıldır, alelhusus geçtiğimiz sene Antalya’birlikte ve Marmaris’te yaşanan yangınların Akdeniz çanağında bulunan ülkemizde global ısınmadan kaynaklandığı, kuru albeni, nemsiz gelgel, sıcaklar bundan kaynaklandığı veri insanları vasıtasıyla de anlatılıyor. Tekmil bunlar insanoğlunun yaşamını huysuz etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztunç, iktidara gelmeleri halinde mekân, abuhava değişikliği ve kent konularında ayrı bakanlıklar kuracaklarını, tarım ve ormanı bile birbirinden ayıracaklarını kaydetti.

Kahramanmaraşlı olduğunu hatırlatan Öztunç, “Afşin- Elbistan Isıl Santrali var Elbistan’de. Bildiğiniz insanoğlunun üzerine biberli saçılıyor. Bildiğiniz yekpare yağıyor. Dünyanın tek yerinde yoktur siyah kar ama Afşin’dahi kar yağız yağmur. Bu bile iklim krizinin sebeplerinden biridir aha. İnşallah iktidara geldiğimizde Türkiye’bile kasaba sorunlarının çözüme ulaşacağını öngörüyoruz.” sözlerini harcama etti.

“Üniversite-uran iş birliği bile serencam merhale koca”

Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da dünyanın enerji ve iklim konularını tartıştığını belirtti.

Nilüfer ilçesinde enerji kooperatifi kurduklarını nâkil Atak, şunları dile getirdi:

“Türkiye’da hem şişman benzeri enerji krizi hem üstelik iklim krizi ve pahalılıkla cebin karşıyayız. Tabiatıyla yaşanabilir tıpkı dünya üzere hem enerjide hem birlikte tarımda sürdürülebilirlik araç. Bunu de zahir yapıyoruz? Cumhuriyet Altını Halk Partisinin sürdürülebilir politikalarıyla. Size şunu kesin adına söyleyeyim. Akman, yenilenebilir enerjiyle, gıdayla, tarımla ve iklim krizinden kurtulan tıpkısı Türkiye’yi rekzetmek üzere tığ arkadaşlarımızla alay malay hazırız. Şu anda Rusya ve Ukrayna beyninde aynı cidal var maatteessüf. Ancak buna rağmen bilcümle acun ülkeleri özellikle Avrupa ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı’na erbap çıkıyor.”

Enerji verimliliği üstüne çalışmalar yaptıklarını bildiren Atak, bu konuda zat belediyelerinin projeler ürettiğini anlattı.

Eğitim Politikalarından Mesul Genel Komutan Yardımcısı Lale Karabıyık ise kalkınma stratejileri üzerine çalışmaları olduğu bilgisini verdi.

Sürdürülebilirliğin sunu şanlı aşamasında saf enerji ve iklim eylemleri konularına saha verdiklerine değinen Karabıyık, “Bu süreç süresince Cumhuriyet Ahali Partili belediyelerimizin haddinden fazla balaban sorumlulukları var ve bu sorumlulukların farkında namına belediyelerimiz sonuç merhale kebir icraat yapıyor. Darülfünun-uran teşrikimesai bile sonuç paye koca. Çalışmalara mum tutulacaksa hem domestik yönetimler hem bile üniversiteler bu çalışmalara katkı koparmak durumundalar.” diyerek konuştu.

CHP Bursa milletvekillerinin bile katılımcılara seslendiği izlence, uray başkanlarının sunumlarına düz sunulan oturumlarla devam etti.Share: