‘Vezneci şubeleri kapatılmasın’ diye niteleyerek kanun çıkarılıyor

İngiliz Hükümeti mali bakım yasası kapsamında, ülkedeki domestik toplumların nakit paraya ulaşımının garanti altına içerlemek istiyor. Yasayla gelişigüzel, ülkedeki mali hizmetleri denetleyen Financial Conduct Authority (FCA) kurumuna mezuniyet verilecek ve müşterilerine “akıllıca” mesafede mülk incizap ve yatırma hizmeti sunmayan bankalar cezalandırılabilecek.
The Guardian gazetesinin haberine bakarak, bankaların ATM’ler gibi ücretsiz dünyalık çekme ve yatırma tesisleri sağlaması yeterli olacak ama “akıllıca” mesafenin hangi kadarlık tıpkısı mesafe olduğu elan doğrulanmadı.

BANKA ŞUBELERİ KAPANMASIN

Haberde, bakir yasanın sayısı her an mütenakıs vezneci şubelerini destek olmak için yeterli olmayacağı ve bankaların bunun hesabına ücretsiz ATM’lere, Makam Office şubelerine ve cümbüşlü banka noktalarına yönelebileceği belirtildi. 2015 yılından bu yana, esas caddelerde mevcut kısaca 5 bin Banka şubesi kapatıldı. Tüketici grubu Which’e göre, böylelikle ülkedeki vezneci şubesi zıkkım az daha nısıf yarıya azalmış oldu.

NAKİT SAĞLAYAN TESİS AZALIYOR

Müttehit Krallık genelinde nakit sağlayan tesis sayısının her an azalmasının, özellikle dahi online bankacılık konusunda zorlananları oluşmak için, milyonlarca insanı riske attığı düşünülüyor. Finansgundem.com’un yaptığı araştırımlara göre, Maliye Bakanlığı, yaklaşık 5,4 milyon insanın günlük kendisine nakit kullandığını ve nakit paraya meni bağladığını açıkladı.

Hükümetin FCA’evet bitirme verecek olması, herkese akça erişiminin sağlanması üzere kampanya yürütenler marifetiyle memnuniyetle karşılandı. Bunun yanı sıra, Lloyds Banking Group aracılığıyla yapılan açıklamalarda, başlangıçta duyurulan 60 şubenin ardından, 28 vezneci şubesinin daha kapatılacağı duyuruldu.

Bu doğrultuda 20 Lloyds Bank ve 8 Halifax şubesi elan kapatılacak ve böylecene Lloyds Banking Group, 2022 yılında 88 vezneci şubesini kapatmış olacak. Bu konuda kampanya örümcek Access to Cash Review ve Cash Action Group’un başkanı Natalie Ceeney, hükümetin harekete geçmesinin mutlu edici olduğunu söyleyerek, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Yasanın uygulamada elbet işleyeceğini çıkarmak için müracaat sürecinin tamamını görmeliyiz. Kebir olan nokta şu ki, son beş altı yılda bunun amacıyla çok çok ceht harcandı ve değme renkten partinin akça erişiminin öneminin farkında olduğunu buyurmak çokça memnun edici. Tüketiciler ve hoşur işletmeler açısından genişlik iyi sonucu sarmak amacıyla bilcümle alay malay çalışmamız berenarı koca.”

İngiltere’nin banka şubesi krizine hal

İngiltere’da banka şubesi sayısı yarıya indi

İngiliz Hükümeti zenginden alıp fakire verecek

 

Share: