TL mevduatına geçişe vergi muafiyeti

TBMM Genel Kurul’de kabul edilerek yasalaşan ve zaman bakımından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bankacılık Kanunu ile Gâh Kanunlarda ve 655 Basit Yasa Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a bakarak, resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve mali kuruluşlara ait olanlar dışındaki eksiksiz ticari mevduat ve katılım fonu, TMSF eliyle sigorta edilecek.

Bilançolarında düzlük kayran yabancı paralarını, bu yılın sonuna büyüklüğünde inkılap cılız üzerinden Türk lirasına çevirerek yeryüzü birkaç 3 kamer vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendiren şirketlerin, vade böylecene elde ettiği faiz ve kar payları ile değişik kazançlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığınca yapımı tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri amacıyla merkezi dümen bütçesinden harcanan tutarlar, belediyelerin umumi bütçe alacak gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarının maksimum yüzde 5’i oranında tahsil edilecek.

Kovid-19 salgını dolayısıyla merbut ukubet infaz kurumunda bulunup dahi münhal ukubet yürütüm kurumlarına ayrılmaya türe kazanan, denetimli azadelik tedbiri uygulanarak cezasının infazına değişmeyen verilen ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler 31 Temmuz 2023’e büyüklüğünde mezun sayılacak.

22 maddeden oluşan kanunun 1. maddesi 3 ay sonradan yürürlüğe girecek, özge maddeleri ise bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Ortaklık fonları üstelik TMSF güvencesine alınacak

 

Seçme zaman ve her yerde ŞUBESİZ BANKACILIK

UYUMSUZ BANKACILIK KİME BAĞLANDI?

 

Share: