Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Fırtına, Ölçülü ve Güney Ege ile Itidalli Karadeniz’de Yağmur

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü (MGM), ferda Marmara Denizi’nde sıkıntı; Mutedil Karadeniz kıyılarında, Mutedil ve Cenup Ege’de yağmur beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (ferda); Marmara Denizi’nde fırtına, Ilımlı Karadeniz kıyılarında dağ yağmur, Ölçülü ve Güney Ege’de ise Sağlam Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde sağlam, Samsun’un maşrık ilçeleri ile Ordu’da haddinden fazla sağlam ve vadi düz keskin (51-100 kg/m2) boğanak ve asuman patırtılı bora yağmur beklendiğinden yeğin, taşma, saika, göçü, yağmur anında akva rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

-Itidalli ve Cenup Ege’de rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde yıldız ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, meydan kayran 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli sıkıntı şeklinde eseceği hesap pusulası ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam ezanı saatlerinden sonraları etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren yıldız ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) sıkıntı şeklinde eseceği aritmetik ediliyor. Fırtınanın, tıpkısı bölüm gece saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: