TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR KUDRET: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Acun Şeker Hastalığı Tüketimine Ilgi Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker maketi ile şeker hastalığı tüketimine özen çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ namına tanımlanan dev şeker maketi Timur Erk, mangır gönüllüsü Gösteri Şenkal ile kollar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın gönüllü sağlık elçileri vasıtasıyla yıkıldı. Nüfuz, ‘Türk toplumunun en balaban alışkanlıklarından tıpkısı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Keyif, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana birçok projeyi hayata geçiren ve çalıştığı konular konusunda farkındalık yaratıcı Türk Böbrek Vakfı, toplum sağlığı yerine nazik benzeri projeyi daha hayata geçirdi. ‘Doğru hayat alışkanlıkları ile beslenme kaynaklı keyif sorunlarının nazik ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Eylül tarihlerini ‘Dünya Şeker Hastalığı Tüketimine Özen Haftası’ adına zar etti. Mecmu dünyada alelhusus akıbet yıllarda çılgın şeker hastalığı tüketimin istinatgâh oluşturduğu afiyet sorunları değme geçen dolaşma artıyor. Taşkın şeker hastalığı tüketiminin koca sağlığını huysuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, ruh-soy hastalıklarından süreğen böbrek yetmezliği ve depresyona büyüklüğünde bir nice hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle hareket fail Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile ekstrem şeker tüketiminin zararları üzerine farkındalığı arttırmak amacıyla ulusal ve arsıulusal paydaşlarıyla iş birliği yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, Türkiye El Sağlığı ve Kronik Emraz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, Türk Ruh Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının gönüllü keyif elçileri, Kazanç Gönüllüsü oyuncu ve spor psikoloğu Eylem Şenkal ile haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı olarak dünyada bir umde imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Erk, ‘Çok iddialı bire bir mecmu amma buna inanın. Dünya Şeker Tüketimine Ilgi haftasının birincisini bilcümle gelişigüzel kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe beslenme hataları ve küsurat keyif sorunları ile yüz yüze kalıyorlar. Bu elden ülkemizi değil, umum acun ülkelerini ve umum devletleri ilişik şişman tıpkı sevgili. Şu kemiksiz şimdi geçenlere sorsak şeker hastaları, süreğen böbrek hastaları, his ve damar hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumca zihin kazanabilmek, sebep-sonuç ilişkisinin farkına varabilmek lüzumlu önlemlerin hem bireysel hem içtimai, yasa koyucu bazında ele alınmasını sağlamak için dikkatinizi yok etmek istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Nüfuz, ‘Bizim ülkemiz obezite de dünyada 3., Avrupa’da ise 1. tam ise ve obeziteyi tetikleyen sunu cesim etkenlerden biri şeker hastalığı. Bu nedenle elimizden geldiği kadar şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Şeker Hastalığı tüketimini azaltmada sodyum klorür tüketimini tenkis büyüklüğünde muvaffakiyetli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Zira 150 gram günce şeker tüketimi 10 sene dahi fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle düşürmek lazım. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği miktar vakit kaybetmeden 13 çay şekeri yani 50 gramdır. Haddinden Fazla özdek yapmalıyız. Onun amacıyla izzet ve Afiyet Bakanlığı ile hakeza nazik mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete saldırış yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette bir bomba var onu tıpkısı nevi patlatacağız. Elimizden geldiği büyüklüğünde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günlük 100 grama ivedilikle sıyırmak istiyoruz. Rafine şeker hastalığı var, toz şeker var, nişasta bazlı şeker var. Bizim önerdiğimiz takkadak pancar şekeriyle üretilmiş ürünler. Şeker Hastalığı tüketimi, ruh sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite bile zaten hep hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun arz kocaman alışkanlıklarından tıpkısı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız lazım. Afiyet şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN TEMAS AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye El Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker tüketimine dikkat çekme haftası yerine algılıyorum. Berenarı müfit ve gürültülü getirecek benzeri etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın gelişigüzel aşamasına girmiş durumda. On Paralık farkına varmadan ilave veya serbest şeker hastalığı dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar müstakbel dönemlerde bir nice afiyet sorununa öğün açıyor. Bunların dayanabilen çoğunu sayabiliriz. Şayet genetiğiniz uygunsa şeker hastalığına uygunsa er dönemde ortaya çıkmasına etken olabiliyor. Hipertansiyon, ürik hamız yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, süreğen böbrek hastalığı başlamak üzere çocuklarda özen eksikliği, erişkinlerde ise aşkın istihlak ile ilgili metabolik nişane, bunalım, semirtilmiş karaciğer kabil mütehammil çokça soruna yol açıyor. Zımnında buna özen çekilmesinin haddinden fazla müfit olacağını düşünüyorum? diye niteleyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER IÇIN KENDİ YAŞAMINIZI ADIM ADIM BULUNMAYAN EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Esenlik Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz de, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi üzere buradayım. İnsanlar leziz gıdalardan uzak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya bitmeme ederseniz tıpkı şeker için özlük yaşamınızı yavaş yavaş namevcut edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Keyif Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Bala Endokrinolojisi ve Şeker Hastalığı Derneği, Şeker Hastalığı Hemşireliği Derneği, Mıhlı Hayat Hareketi Derneği, AHEF – Familya Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Diyabet Vakfı (Topluluk), UYUM – Ocak Hekimliği ve Apotr Tabiplik Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Türk Ihtisas Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu – Dünya Böbrek Birliği.Share: