Münevver yerel haberleri… Kültürlü’da toplumsal ev projesinin anne atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Alım, içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’üstelik aralarında Münevver’ın dahi bulunduğu 17 ilde toplumsal ev projesinin anne atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çalım, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin sunu büyük toplumsal hane hamlesi’ namına açıklayan sosyal konut projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Icra Vekili Alım proje dahilinde 25 Ekim’birlikte aralarında Münevver’ın de bulunduğu 17 ilde esas atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’birlikte 17 ilde anne atacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı konusunda hiçbir tereddüttü yok. Mecmu dünyanın durduğu bir dönemde böyle tıpkı projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’birlikte birlikte evvel temellerini atacağız. 5 bin konutun geçmiş temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere yazı yazdık. Onlarda ilgililerle görüşmek yoluyla bize talepleri ilettiler. Tığ de koca dağılımına bakarak adaletli şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin basamak yapılacak

Cumhuriyet tarihinin en nazik toplumsal konut hamlesi çerçevesinde 500 bin toplumsal basamak, 250 bin ev amaçlı arsa, 50 bin işyeri hedefinin, geçmiş etabında 250 bin sosyal konut, 100 bin ev arsası ve 10 bin işyeri düz yazı edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak sosyal ev projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin teklik fiyata ehil 2 zait 1 konutlara, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle eş olacak. Toplanmış 850 bin lira fiyata ehil 3 fazlalık 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’de kerte gelirinin 18 bin liranın, sair illerde 16 bin liranın altında olan değme vatandaşlara referans kapısı açık olacak. – AYDIN

Share: