Turgay Yiğitlik: Şehir içindeki işletmeler OSB’ye taşınmalı

Göreve kullanılmamış gelen Bursa Deri İhtisas ve Muhtelit OSB Müteşebbis Heyet Başbuğ Vekili Tasavvur Çağlar’ı mülakat fail Nilüfer Belediye Reisi Toygar Erdem, çevrenin daha çok kirlenmemesi amacıyla şehir içindeki işletmelerin organize endüstri bölgelerine taşınması gerektiğini vurguladı.

Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Fazilet sabık Orak Ayı ayında yapılan umumi kurulda göreve seçilen Bursa Deri İhtisas ve Kompozit Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Girişimci Astronomi Başkan Vekili Kasıt Çağlar’a iyi olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette, CHP Bursa Milletvekili Erkan Ziyalı, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ve Nilüfer Belediyesi Komutan Yardımcısı Remzi Çınar ile Bursa Ten İhtisas ve Kompozit OSB Umumi Heyet Üyeleri Yusuf Levent Güzel, Ahmet Mor ile Zeynel Aydemir birlikte amade bulundu.

Kombinasyon uran bölgesinde yapılan çalışmalar ile hedefleri üzerine bilgelik veren Komutan Vekili Murat Çağlayan, endüstri bölgesinin amacının çevreye engel veren firmaları bir arada almak olduğuna dikkat çekti. Çağlar, “Bursa bire bir endüstri şehri. Bursa Cilt İhtisas ve Katışık Organize Endüstri Bölgesi’nin amacı çevreyi kirleten işletmeleri bire bir araya ilam etmek, belediyelerin sırtından ahzetmek, mahalle içlerinden sezmek. Soğanlı Bölgesi’nde 150 işletmenin yaptığı icraatı, burada biricik üretimevi yapıyor. Burada, 3’lü tasfiye hattı bulunuyor ve bu suret, İtalya’da üstelik yok” ifadelerini kullandı.

Deriden çıkan atıkların dönüştüğüne değinen Misyon Çağlayan, “İdari kadro ve maharet ekibimizi artırarak araştırma kapasitesini geliştireceğiz. Bize ‘geri inkılap OSB’ diyorlar fakat biz, istikbal tahavvül OSB’yiz’ sözleriyle organize endüstri bölgelerinin önemini hatırlattı.

Kentin yapısının bozulmaması ve çevrenin kirlenmemesi için site içindeki işletmelerin birleştirme sanayi bölgelerine taşınması gerektiğini vurgulayan Nilüfer Şehremini Toygar Erdem birlikte, “Kent ortamında imara ve yer denetimlerine akıllıca sıfır işletmelerin buraya taşınması üzere çalışmalar sürüyor. Nilüfer Çayı, ekincilik arazilerinde kullanılıyor. Nilüfer Çayı’nın kirletilmesine müsaade veremeyiz. Bu sanayide, su, arıtılarak veriliyor. Önceliğimiz, yasalı sıfır, arıtması sıfır tesislerin buraya taşınması. Yeryüzü büyük hedefimiz tarım arazilerini destek olmak, gizliden gizliye yapılara izin etmemek” diyerek konuştu. – BURSA

Share: