KOSGEB desteğiyle “cins işi” özne girişimci, 6 kişiyi bile istihdam ediyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde hareketli Zübeyde Dan, Epey ve Orta Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle açtığı hisse senedi yerinde 6 kişiye de mücahede imkanı sağlıyor.

Uşak’ta ikamet fail evli ve 2 bala annesi Dan (48), familya bütçesine yardım temin etmek amacıyla evinde mantı, börek ve kurabiye üzere ürünler yapmaya başladı. Yaptığı hakikat işleri beğenilince girişimcilik kursuna katılan Dan, vesika almaya türe kazandı.

Bir müddet sonra eşinin tayini zımnında Amasya’nın Merzifon ilçesine taşınan Dan, burada güven desteğinden yararlanmak üzere KOSGEB’e başvurdu. Dan, 6 yıl ilk KOSGEB’den aldığı 50 bin teklik hibeyle yerel mahsulat konusunda iş yeri açtı.

Zamanla işlerini büyüten, 6 kadına de iş imkanı sağlayıcı Dan, ürünlerini kargoyla ülkenin seçme yerine gönderiyor.

Zübeyde Dan, AA muhabirine, asıl işi ürünleri yapmayı haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Çocukluk hayalini çap desteğiyle gerçekleştirdiğini belirten Dan, “Kendime ait hareket yeri açmayı çocukluğumdan bu yana görüntü ediyordum. Hizmet Etmek, bir şeyler başarmak çok adamakıllı. KOSGEB sayesinde 6 kişiye savsaklamak kapısı açtık.” dedi.

Kadının olduğu değme yerde gösterişli ve birliktelik olduğunu dile getiren Dan, “Kadın isterse yapamayacağı hiçbir şey bulunmayan. Hemcinslerimle dayanışma ortamında üretim yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Müşterilerine yöresel nitelikte gato, börek, mantı, lahana, gato, dolma gibi mahsulat hazırladıklarını söyleyen Dan, “Ürünlerimizi evde yaptığımız titizlik ve doğallıkta hazırlıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Kendi elimizin tadını alıyoruz.’ diyorlar. Hele kurs ve saç üstümüz çok beğeniliyor, siparişlere yetişemiyoruz.” diyerek konuştu.

Kadınlara gelişim yaşamına dahil olmaları tavsiyesinde kâin Dan, şunları kaydetti:

“Benim kadar olan eş hanımları, hayallerinin peşinden gitsin. Ego bile bu işin bu büyüklüğünde büyüyeceğini düşünmemiştim ama başlayıp azmedince beklediğimden elan balaban amal oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim üzere çok mutluyum. Çalışanlarımla üretip Türkiye’nin seçkin yerine ve ev dışına gönderiyorum. Bunun gururu ve mutluluğu mesabe biçilemez. Hedefim, iş yerini büyüterek daha çok kadına imkan çıkarmak.”

Çalışanlardan Mehtap Özaktaş de kazandığı parayla ev bütçesine ulama sağladığını belirterek, kendi ayakları üstünde durabilmenin haddinden fazla güzelce tıpkı duygu olduğunu tabir etti.

Share: