Cumhur Reisi Erdoğan: “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek seyyah sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin konusunda çıkmasını bekliyoruz”

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi konuşma edecek turist sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden birlikte Sırbistan’a inşallah bu yıl 150 binden aşkın gezgin yolculuk etmiş olacak.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balkan turu kapsamında görüşme ettiği Belgrad’birlikte katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik projelerinin beraberinde Türkiye ile Sırbistan arasında esenlik, enerji, dijitalleşme, hikmet ve bildirişim teknolojileri alanlarında bile büyük ayrımsız potansiyelin olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, icap imzaladıkları anlaşmalar gerekse İş Forumu ile kamu bu alanlardaki aksiyon birliklerini elan birlikte güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde parçalanmamış dünyada büyük darbe alan turizm sektörünün yeniden canlanmasının hem ekonomilerine hem de halklar arasındaki bağlara koskocaman yardım sağladığını tamlayan Erdoğan, çapraz gezmen sayılarının nazik tıpkısı ivmeyle arttığını dile getirdi.

Erdoğan, “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi müzakere edecek seyyah sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin konusunda çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden birlikte Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden aşkın gezgin seyahat etmiş olacak.” dedi.

“Kimlikle seyahat anlaşması, çapraz seyahatleri daha dahi artıracaktır”

Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki doğrudan tayyare seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin şişman payı olduğundan bahseden Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bayrak taşıyıcımız Türk Çekicilik Yollarının iştiraki Rum Jet, geçtiğimiz meyan ayında ilk kez Ankara-Belgrad ortada doğrudan seferlere başladı. Demin bakir ayrımsız hamle henüz atıyoruz. Nedir bu bakir aşama? Imdi kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye rahatlıkla seyahat edilebilecek. Türkiye’den bile Sırbistan’a kimlikle yolculuk edilebilecek. Adeta zat ülkenizde ayrımsız şehirden bir şehre harcama kabil kullanılmamış tıpkı süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan Gelgel Yolu Şirketi Air Serbia da bu yıl Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı. Zaman imzaladığımız kimlikle seyahat anlaşması, şüphesiz karşılıklı seyahatleri elan birlikte artıracaktır. Ayrıca, Bursa ile Yenipazar, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş beyninde kardeş site ilişkisi kurulması için önce adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu müspet gelişmelerin devamını rağbet ediyoruz.”

“Somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün mevkidaşı Aleksandar Vucic ile ikili ve heyetler arası görüşmeleri mübarek şekilde tamamladıklarını aktararak, “Kimlikle gezi, yatırımların paçarız teşviki ve korunması, orman yangınları ile savaş, istikbal teknolojiler, elektronik büyüklük, iletişim araçları ve bildirişim alanlarında 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde paçarız haddinden fazla kıvrak tıpkı buyuru olduğunu görme ettim. Tabii tığ geldiğimiz bu seviyeyi asla yeterli görmüyoruz. Yanında çabalarımızla aksiyon birliğimizi elan bile derinleştirerek konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kendilerine eşlik eden Türkiye ve Sırbistan aksiyon dünyasının temsilcilerine yetişkin aynı hatırlatmada düşmek istediğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırbistan’la yakaladığımız en üst seviyedeki basiret birliği hep amacıyla kıymetli bir vesile yapılanma ediyor. Eş geçmişlerimizin ve baş başa değerlerimizin tehlikeli kattığı hesaplı ve ticari iş birliğimizi elan da takviye etmek hepimizin elindedir. Kızıl dostum Cumhur Reisi Sayın Vucic’le birlikte tığ üzerimize düşeni yapmaya seçme zaman hazırız. Sırbistan’dan ülkemize envestisman yapacak müteşebbislere de kapımız sonuna kadar açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’birlikte bulduğu özden ve güvenli ortamı, Sırp yatırımcıların da Türkiye’birlikte bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Bire Bir araya gelmelerini sağlayıcı Sırbistan Tecim ve Endüstri Odası ile Aut Kazançlı İlişkiler Kuruluna (DEİK) çalışmaları için teşekkürname eden Erdoğan, İş Forumu’nun ülkeler amacıyla bakir fırsatlara ve yatırımların paçarız namına artırılmasına ulama sağlamasını dilek etti.

Programda, DEİK Başkanı Başarmış Olpak üstelik konuşma yaptı.

(Bitti)Share: