Tosya’da 50 titrem bal rekoltesi gerçekleşti

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bu yıl kestirmece 50 ton bal hasadı yapıldı.

Tosya Dikici Malları Siper Derneği Başkanı Bekir Özipek, gazetecilere, ilçe genelinde 5 bin 600’ü mukayyet görünmek için tahminî 7 bin kovanda temiz ürünleri üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Tosya’nın organik ve natürel birinci sınıf bal yollamak amacıyla müstelzim varlıklı çiçek florasına topluluk bölgeler ortada saha aldığını belirten Özipek, şöyle bitmeme etti:

“Arıcılar, Arıcılık Anahtar Sistemine (DINGIL) anahtar mümkün. Çevremizde AKS’ye vasıta kalkışmak istemeyen ve bu işi uğraşı yerine yapan birçok vatandaşımız bile var. Tosya’birlikte özellikle son yıllarda oldukça fazla sayıda vatandaşımız arıcılık yapmaya başladı. Bilindiği gibi salt yetiştirildiği ahit sadece bal üretilmez. Saf sütü, çiçek tozu ve propolisin yanında bal mumu, katışıksız, ana arı gibi birçok dirimlik getiren ürünleri bile arıcılarımız üretmektedir. İlçemizdeki üreticiler bu sene 50 titrem civarında bal hasadı gerçekleştirdi.”

Özipek, kaymakamlık genelinde 3 titrem bal mumu, 900 kilo polen ve 2,5 kilogram üstelik sili sütü üretildiğini kaydetti.

Yenidoğan köyünde arıcılık eden Hüseyin Mahsül dahi dedelerinden küsurat mesleğini çocukluğundan bu yana sürdürdüğünü dile getirerek, “600 kovanda bal başta görünmek amacıyla salt ve halis ürünleri yetiştiriyorum. Babam, oğlum ve eşimle 600 münezzeh kovanına bakıyoruz. Koloni sayısı çoğaldıkça, arının bakımı da zorlaşıyor. Arıcılığı istekle yapıyoruz.” diye konuştu.

Share: