Düşen helikopterde Moskof uzmanlar dahi inceleme yapacak

DENİZLİ’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına desteğe giderken düşen ve Rus uyruklu ayrımsız mühendis ile tıpkı teknisyenin hayatını kaybettiği, 2’si Türk 5 kişinin ise yaralandığı helikopter kazasında ilçe katliam ekibinin incelemesi bitmeme ediyor. Değişik hastanelerde tedavileri süren 5 yaralının esenlik durumlarının iyiye gittiği öğrenilirken, Acımasız uzmanlardan oluşan ayrımsız ekibin da düşen helikopterde tetkik yapacağı öğrenildi.

Kastamonu’dan Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bindi için havalanan KA 32 tipi coşkunluk itfa helikopteri, esbak devir saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Alaçık ilçesinde düştü. Kazada Zalim tabiiyetli mühendis Aleksandr Lakovlev ile tekniker Alexey Volkov hayatını kaybetti. Türk pilot Ömer Kaan Çakır ile Orman Umumi Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Erdem ve Zalim uyruklu tekniker Georgii Onuchin, 2’nci uçucu İgor Turkov ve uçucu İlya Ivesenkhıo ise yaralandı. Yaralılar, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) ve Denizli Oran Hastanesi’ne kaldırıldı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavileri bitmeme eden ve vücutlarının türlü yerlerinde kırıklar mevcut Georgii Onuchin ile İlya İvesenkhıo’nun dirimsel tehlikesinin bulunmadığı ve ilaç için güç bakımda tutulduğu öğrenilirken, İgor Turkov ile Türk tayyareci Ömer Kaan Şarap’ın ise sağlık durumlarının henüz gür olduğu belirtildi. Denizli Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam fail Kenan Yiğitlik’in ise afiyet durumunun bol olduğu bildirildi. Öte yandan Denizli Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın başlattığı sormaca kapsamında, Türk uzmanların vadi aldığı kaza katliam ekibinin helikopter enkazında incelemesi devam ediyor. Moskof uzmanlardan oluşan tıpkısı heyetin birlikte Denizli’ye gelerek helikopterde tetkik yapacağı öğrenildi. Helikopterin illet düştüğü ‘kara kutu’ namına bildik curcunalı ve uçuş verilerinin kaydedildiği cihazın incelemesi sonrası netleşeceği bildirildi. Deneyim tanıklarının maharet arıza oluştuğu gerekçesiyle uygun aynı alana ağmak isteyen helikopterin aynı süre Acıgöl üzerinde yavaş pervaz yaptığı sırada stabilize yola ağmak istediği tam düştüğünü belirttiği doğacak sürüldü.

Share: