Dil kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilişkin iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal vasıta kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları sav edilen yanlışlık örgütünün yönetici ve üyeleri her biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde mahbes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal açar kiralama şirketlerine ilgilendiren internet sitelerini kopyalayarak araç isticar vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 sakil üzerine yürütülen sormaca tamamlandı.

3. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal açacak kiralama şirketlerinin web sitelerini cali olarak tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı çelmek için mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık ayırmak amacıyla ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu eşhas yerine alınan hatları bölüm dışına çıkarmadıkları ve zat aralarındaki görüşmeleri birlikte Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü sergerde “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik zarfında çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste mergup bilgisayarları alarga kumanda ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste mergup kurumsal şalter kiralama şirketlerine ilişik cali web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına üst sıralara taşınmasını sağladığı, miftah kiralamak için arayan müştekilerle ofiste call center adına çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin civar ve arka yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gidişat bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Cesur” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Cebel bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek dünyalık çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda özlük adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile devingen bankacılık şifre bilgilerini şehirler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve dinamik bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının dahi belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde benzeri araya gelerek iş bölümü halinde debi ettikleri, O.Y. marifetiyle sunulan emir ve talimatların call center olarak ofiste çalışan şüphelilerin meşru yahut evlilik dışı aynı arzu olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin fenomen öncesinden gerçekleştirme ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir debi ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kişi içlerinde tıpkı yapılanmaya giderek düzenli şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i teşkilat yöneticisi ve üyesi tutmak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin değişik illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden araç kiralama vaadiyle dolandırarak nahak kazanç koparmak üzere bir araya gelip örgütlü şekilde hareket ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Cürüm işlemek amacıyla örgüt kurma, düzen, örgüte unsur olma” ve “Enformatik sistemlerini temizlemek aracılığıyla dolandırıcılık” suçlarından cürüm örgütü yöneticisi ve üyesi 21 sakil hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, sair şüpheliler için dahi ayrımlı sürelerde hapishane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal çevirici isticar şirketlerine ilgilendiren internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vesile kiralama vaadi ile yarar gerçekleştirme ettiği belirlenen suç örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, mecmu 85 berbat üzerine kontrol kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis güçleri ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Vazıh, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin Ağacı, Muğla, Kargaşa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’dahi gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: