Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Akıbet yılları saymazsak, DOĞRU Parti döneminde şişkinlik ortalaması yüzde 8-9 civarındadır.” şeklinde basına yansıyan açıklamasına, “Akıbet dönemlerle ait küsurat erke ve mal fiyatlarından kaynaklı enflasyonda aynı itila olduğunu tabir ediyorum esasta.” sözleriyle uzaklık getirdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

YANLIŞSIZ Tümen Ağrı Mebus Ekrem Çelebi, Ağrı Tutak’ta otobüsün devrilerek yanması sonucu meydana mevrut trafik kazasında 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin çetin yaralandığını bildirdi.

Ticaret Bakanı Muş ise kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ivedi şifalar dileyerek, gerekli çalışmaların ilgili bakanlıklar aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi.

İYİ Fırka Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Türkiye’nin bugün herhangi bir yerinde ticaret erbabının sattığı malı adına koyamaz halde olduğunu söyleyerek, ekonominin bundan sonra tıpkısı “milli güvenlik sorunu” haline geldiğini encam sürdü.

Frankfurt Tecim Ataşeliğine yapılan tıpkı atamadan bahseden Cinisli, “Bu gururlu göreve atanan bu hayat hırsızlık yapmış tıpkı insandır. Bunu oraya atamakla çokça kavisli yaptığınızı dahi size uyarmak isterim.” dedi.

“Enerji ve mal fiyatlarından kaynaklı enflasyonda tıpkı yücelme olduğunu anlatım ediyorum esasta”

İYİ Öğür Antalya Mebus Hasan Subaşı, Tecim Bakanı Muş’un Bingöl’deki konuşmasında “Akıbet yılları saymazsak, AK Parti döneminde enflasyon ortalaması yüzde 8-9 civarındadır” dediğini belirterek, “Bunun anlamı çok vazıh; serencam yıllardaki reislik sistemindeki gelişmeleri saymazsak, o beğenilmeyen vekil sistemde işlerin daha ongun gittiğinin ayrımsız kanıtıdır, kesin delilidir.” dedi.

Subaşı’nın konuşmasının ardından saraka düzlük Ticaret Bakanı Muş, şunları kaydetti:

“Benim oradaki konuşmamın basına yansıyan kısmıyla, aynı kısmı alınıyor, benzeri kısmı verilmiyor. Ilgi soldurmak istediğim yasakçı şuydu; Türkiye’üstelik neymiş tığ iktidara geldiğimizden beri efdal şişkinlik var gibi bire bir format söz konusu. Son dönemlerle müntesip artan enerji ve emtia fiyatlarından kaynaklı enflasyonda bire bir itila olduğunu tabir ediyorum esasen. Dolayısıyla bu olmadığı ahit biz, bir tane haneli para şişkinliği tutuyorduk. Ama bu akıbet dönemde yaşanan nekais, astronomik kıymet artışlarından kaynaklı tıpkısı pahalılık yükselmesi var. Iletişim Araçları ya de muhabirler bu kısmı vermeyince, metinde haddinden fazla gözükmeyince neymiş ego buraları namevcut sayıp, sadece buralara odaklanın kadar tıpkısı meal çıkartılıyor. Doğrusu rakamlar arasında. Ego burada de konuşmamın içerisinde bile kalan emtia fiyatlarıyla müteallik rakamları açıkladım. Türkiye’nin 2000 yılından beri enerjiye ödediği rakamları üstelik çıkardım.”

“Biçim Bankasının raporlarını incelerseniz dış güçlerin neler olduğunu görürsünüz”

CHP İstanbul Mebus Mehmet Bekaroğlu, “dış güçler”in neler olduğunu sorarak, “Merkez Bankasının raporlarını incelerseniz aut güçlerin neler olduğunu görürsünüz. Nedir bu? Siyasal iktidarın söyleminde sonsuz ‘aut güçler’ dediği özdek, yurt dışı yerleşiklerle hem devletin kullandığı aut krediler ve satışa çıkardığı bono ve tahvilat eliyle hem üstelik hususi sektörün ticari kredileri ve borsalar marifetiyle çetin ilişkileri var. ‘Dış güçler’ dediğiniz güçler bunlardır.” görüşünü paylaştı.

Bu ilişkilerde dokunaklı problemler olduğunu kanıt fail Bekaroğlu, “Sakil bir cari işlemler açığı veriyoruz. Haddinden Fazla büyümeye başladı ve bunun üzerinde tartışmalar devam ediyor. Illet? Direkt yabancı resülmal yatırımları ağırbaşlı ayrımsız şekilde düştü. Girmeyi bir tarafa bırakın, çıkıyor, içerideki yerleşikler üstelik dışarıya gidip oralarda envestisman yapıyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Dokunaklı Osman Budak, Tecim Bakanlığı verilerine göre ocak-eylül beyninde dış alım 272 milyar dolarken, TÜİK’e göre ise bu rakamın 271 milyar 249 milyon dolar olduğunu belirterek, aradaki farka ait Vekil Muş’tan vukuf istedi.

Share: