Tarımın başkenti Konya, demin bile gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, demincek dahi gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, demincek gastronominin başkenti koyulmak amacıyla kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Garaz İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak yemek kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in korkulu bandaj gördüğünü söyledi. Başkan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu kabil imdi inşallah gastronominin dahi başkenti olacak. Bir payitaht kent adına bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu arz dolgunca şekilde yarmak için çabalama sarfiyat ediyoruz. Herkesi GastroFest için Konya’ya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına ulama nail olmak üzere bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde gelişigüzel dolaşma on binlerce zevk tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Hedef İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete karı sahipliği fail, üreten aynı site olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarmak istediklerini anlatım etti. Komutan Altay, “Hepinizin bildiği kabil esasen bire bir şey nerede üretiliyorsa orada yenir. Nedeniyle Konya, bu ürettiklerini en güzel şekilde sofraya sunmak amacıyla çokça ağır benzeri hız sarf etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle biz de gastronomi festivaline mevrut ziyaretçilerimize sunmaya himmet ediyoruz. Çok pahal tıpkısı katılım var. Özellikle şehir dışından çokça ağır sıklet ayrımsız paydaşlık var. Bu vesileyle hele mıntıka coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle tercüman olmak isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Iye Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Planlı festivalde anne temanın Ateşbaz-ı Veli Hazretleri olduğuna vurgu yapan Komutan Altay, “Konya denilince akla evvel gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı bile Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Esasta gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere değme ant bu konuda bindi olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim namına teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi vakit kaybetmeden etliekmekle ilişkin değil”

Konya’nın bayrı aynı kemirmek kültürüne sahip olduğunu ancak çıktı etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, “Konya denilince yeryüzü makro yemek etliekmek. Hepimizin da sunu çokça sevdiği Ama Konya’yı hemen etliekmekle sınırlamak nazik ayrımsız geçersizlik tamam. Konya’nın coğrafi işaretli ürün müracaat sayısı 100. Şu ana kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Dolayısıyla gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, küflü peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kadar sac arası özellikle almak için; höşmerim helvası kadar tatlılarımızı ve içeceklerimizi üstelik görebileceğiniz aynı festival hazırladık” diye konuştu.

Gastrofest hemen bedenleri değil gönülleri bile doyuracak

Bu yıl ikincisi düzenlenen GastroFest’te aşındırmak dışında türlü sosyal etkinliklerin bile hazırlandığına belen eden Başbuğ Altay açıklamasında, “Takkadak bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun için biraz de gönülleri doyuracak işlemler de yapıyoruz. Alelhusus ayrıntılar üzere balaban aktiflik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenktar ayrımsız bölüm bekliyor. Alışveriş akşamına büyüklüğünde Konya’dahi gastronomi adına değme madde var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 dönem konuşma edilebilecek tıpkısı şehir”

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında mehabetli tıpkı kayran edindiğine özen çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu kadar artık de inşallah gastronominin ayrımsız başkenti olacak. Benzeri hükûmet merkezi şehir namına bu konuda de üstümüze sakıt sorumluluğu arz dolgunca şekilde ifade etmek için çaba sarf ediyoruz. Herkesi Konya’ya çağırma ediyorum. GastroFest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 dönem müzakere edilebilecek aynı site.”Share: