Yük Zindanlarına hayran kalan ziyaretçiler, içindeki pisliğe aksülamel gösterdi

Dara Zindanlarına hayran mütezayit ziyaretçiler, içindeki pisliğe aksülamel gösterdi

MARDİN – Mardin’de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Abra Antika Kenti ve ahali ortada “zindan” kendisine aşina sarnıçlar, ziyaretçiler tarafından beğenilirken, etki olmasına tepki gösterildi.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yük Mahallesi’nde saha düzlük ve tarihte Fevk Mezopotamya’nın sunma mefret yerleşim yerlerinden olan Angarya Antik Kenti’nde 1500 yıllık toplu mezarın yanı sıra değişik yapılar bulunuyor.

6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki akıbet kalesi olarak kabul edilen Yük ve çevresi, o devir savaşların sunu ağırbaşlı olduğu bölge olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre kadar surlarla çevrilerek benzeri savunma sistemi oluşturuldu. O dönemde kestirmece 40 bin nüfusun barındığı kentin akarsu ihtiyacı da yapılan sarnıçlar tarafından giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ilgilendiren yapıların bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmalarında bu sarnıçlar bile ortaya çıkarıldı.

Halk beyninde “zindan” kendisine adlandırılan binlerce metreküp su alma kapasitesine cemaat akarsu sarnıcının, derinlik bakımından İstanbul’de mevcut ve 6. asır Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre henüz koyu olduğu uzmanlar yoluyla belirlendi. Kentte ziyarete gelen vatandaşlar, yapılara hayran kalırken, yapıların akman kullanılmaması ve bulaşık olmasına dahi tepki gösterilerek yetkilere ve domestik halka çağrıda bulunuldu.

“Ayrıksı ülkelerde 50-100 yıllık kalıntılarına gözleri gibi bakıyorlar”

Ankara’dan mevrut ziyaretçilerden Erkan Yıldırım, arkadaşlarıyla Mardin ve peşi sıra Yük Antika Kenti zindanına geldiklerini söyledi.

Çok evire çevire yerler olduğunu değerlendiren Saika, “Mimarisi bütün. Ama nedense insanlarımız bakmıyor. Yerlerde kağıt parçaları, müzahrefat, efsus. O büyüklüğünde evire çevire yerlerimiz var hiçbir şekilde değerini bilmiyoruz. Adamların (Avrupa) 50-100 yıllık kalıntıları var gözü kadar bakıyorlar. Bizde rastgele yerde ruz akıyor amma tek şekilde bakmıyoruz. Biri orada keder yakmış, biri yere izmarit atmış. Efsus!” ifadelerinde bulundu.

“21 yüzyılda bu mimariyi fark etmek çokça ağırlık”

Niğde’den mevrut ziyaretçilerden Adviye Yüksel ise eşinin Mardin’birlikte memur olduğunu, hem onu koymak üzere, hem dahi kentti gezmek üzere geldiğini rapor etti. Gelişigüzel şeyin çok evire çevire olduğunu dile getiren Yüksel, “Tamam yerler. Haddinden Fazla hoşuma gitti. Amma birkaç geçmiş beyefendinin dediklerine katılıyorum. Bari tarihimize daha bol ehil çıkabilsek. Her şeyi henüz adamakıllı değerlendirebilsek, her yeri henüz saf tutabilsek. İnsanlar elbette hakeza bire bir şey yapmışlar. Elleriyle şüphesiz işlemişler? 21 yüzyılda bu mimariyi çıkarmak haddinden fazla baskı. Sunu ufak ayrımsız sallantıda bakir binalar yıkılırken bunlar yüzyıllardır ayakta kalması iri ayrımsız baht bence, tarihimiz ve ülkemiz üzere” diyerek konuştu.

Yetkilerin buralara sahip çıkmasını istediğini nâkil Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı.

“Geçmişimize cemaat çıkalım, çocuklarımıza iyice bire bir yurt bırakalım”

“Bunların değerlendirilmesini isterim. Yer halkının de burayı henüz saf, daha güzelce tutmasını isterim. Seçme husus dünyalık gelmek değil, tarihi ve eski henüz cesim. Geçmişimize eş çıkabileceğiz ki, geleceğimize yatırım yapalım, çocuklarımıza iyicene bir yurt bırakalım.”Share: