Soylu Erki düzenlemeleri içeren ‘torba’ kanun teklifi görüşmeleri sürüyor

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, iktisadi düzenlemeleri içeren 52 maddelik ‘torba’ yasa teklifinin görüşmelerine devam edildi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu, ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Gâh Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam etmek amacıyla DOĞRU Öğür Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. Komisyonda önceki yerine cuma haset Bartın’da meydana gelen eroin kazasıyla ait değerlendirmeler yapıldı. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmayan, “Çok dokunaklı ayrımsız fenomen, yönetsel ve adli yönden çok cepheli aynı anket yapıldığını yetkililerimiz ifade ediyorlar. Bu soruşturmaların sonucunda elan kesin tıpkı tabela görmüş olacağız. Bunun sorumlulukları netleştirilmesinin yanında gelecekte tıpkı daha hakeza dokunaklı hadiseler yaşanmaması namına nasıl öğüt alınması gereken sonuçları da olacaktır” dedi.

‘İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ’CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan bile bu nev kazalardan öğüt alınmadığını belirterek, “Acımız iri, çocukların içi yanıyor; annelerin, eşlerin yüreğine şiddetli düştü. Siftinlik bu üzüntünün tarifi bulunmayan fakat burada şurası bile göstermek istiyorum; aynı hareket kazasında ölüm eğer gerekli denetimler yapılmadığı için ve vacip önlemler alınmadığı için oluyorsa biz buna ‘gelişim kazası’ değil, ‘hareket cinayeti’ diyoruz” ifadelerini kullandı.HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan üstelik olay haset kaymakamlık durumunda olduğunu ve bakir geldiğini hatırlatarak, ” Amasra’dahi yaşanmış olan bu facianın etkileri henüz çokça dinç. Ego üstelik hayatını kaybedenlere yağmur diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum amma elbette bizim vazifemiz bu değil, yani sabır dilemek, başsağlığı arzu etmek falan değil; bu meseleyi çözmeliyiz” diyerek konuştu. İYİ Öğür Ankara Mebus Durmuş Yılmayan de partisi yerine üzüntülerini dile getirerek, “Hakeza davranışlar ortaya çıktığında ruzname biraz aktarılma bu olaylarla nehiy ediliyor, hepimiz oraya odaklanıyoruz. Vicdanlarımız bu işin, bu kabil kazaların olmaması üzerine gerekenin yapılmasını bize söylüyor, duyarlılığımız artıyor, ancak bu çokça aşkın ayrıntılı sürmüyor, bire bir süre bilahare bu işlerin üstü külleniyor. Türel proses başlıyor ancak işlemler adil bir şekilde yürümüyor” dedi.

Konuşmaların ardından, teklifin görüşmelerine geçildi. Güzeşte hafta akseptans edilenlerle gelişigüzel şu ana kadar bütün 27 konu akseptans edildi.

Share: