Rize haberi… CHP Rize İl Örgütü’nden Ardeşen’de “Çaya ve Geleceğimize Erbap Çıkıyoruz” Eylemi

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Rize İl Örgütü’nün AKP’nin çay kanunu teklifine cebin 12 ilçede planladığı “Çaya ve geleceğimize ehil çıkıyoruz” eylemi Ardeşen’le devam etti. CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, “Çay üreticileriyle ilişkin, müstahsille ilgilendiren tek husus bulunmayan bu kanunda. ÇAYKUR’la ait üstelik hiçbir özdek namevcut bu kanunda. Bu yasa öz ticaretini düzenliyor. Türkiye adam başı dünyanın genişlik fazla öz tüketilen ülkesidir. Şu anda 350 bin ton yılda cılız çay tüketiliyor bu ülkede. Acun öz tekellerinin elinde birlikte üç milyon titrem ark çay ilavesi var. Bu dünya tekellerine ilişki arıyorlar” dedi.

CHP Rize İl Örgütü’nün 12 ilçede planladığı “Çaya ve geleceğimize ehil çıkıyoruz” eylemi, Form, Çayeli, Fındıklı ve Veriş ilçelerinin peşi sıra dün Ardeşen’bile yapıldı. Eyleme, CHP İstanbul Mebus Mehmet Bekaroğlu, Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Delimsirek Cervatoğlu, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir, gâh meslek örgütleri ve siyasal parti temsilcileriyle partililer katıldı.

“KAPATIN SARAYI ÇAYKUR’DA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN EKIP SORUNUNU ÇÖZÜN”

Eyleminde konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir, “ÇAYKUR’birlikte etkin mevsimlik işçilerin grup sorununu çözün, iyileştirme yaparak sorunu çözemezsiniz, sorunun çözümü ekip hakkıdır. Çap her etkin vatandaşın 12 ay tüm çalışmasını ve aşının olmasını uydurmak buna ilişkin mücahede kuralları ve olanakları fotoğraflamak zorundadır. 9 bin 300 mevsimlik işçinin maaş maliyeti 186 milyon TL. Olur sarayın aylık maliyeti hangi? 300 milyon TL. Yani 9 bin 300 sezonluk işçinin mahiye maliyeti sarayın 1 aylık maliyetinin az daha yarısı büyüklüğünde. Yani ÇAYKUR’un 9 bin 300 mevsimsel işçisi saray kadar etmiyor. Hal çarpık çurpuk kapatın sarayı ÇAYKUR’dahi müteharrik mevsimsel işçilerin ekip sorununu çözün.

“BELİRLENMİŞ FİYATI TARIM BAKANLIĞI AÇIKLASA HANGI EVET AÇIKLAMASA HANGI EVET”

Biz öz üreticisini esirgeyici öz kanununu meclise sunmuştuk, onlar öz üreticisini köle edecek ve ÇAYKUR’u bulunmayan edecek çay kanunu meclise sundular. Tepkiler gelince üstelik önceki kanunun sahipleri ortadan arazi oldu, kimse sahip çıkmadı arkası sıra kanun teklifinin görüşülmesini 1 Teşrinievvel’e ertelediler fakat bugün 11 Teşrinievvel elan gündeme da getiremediler. AKP eliyle çıkarılmaya çalışılan kanun devletin öz tarımındaki sorumluluğunu ve görevini ortadan kaldırarak Türk çayını ağız ağıza sermayeye anahtar, çay üreticisini yoksullaştırarak kul edecek, ÇAYKUR’un yok edilmesini sağlayacak, uzun vadede evcil girişimcilerinin dahi devreden çıkarılarak Türk çay tarımının ağız ağıza yabancıların eline geçmesini sağlayacak aynı kanunundur. Buna cebin uğraşmak hepimizin görevidir. kanun teklifi meclise sunulduğunda mevrut tepkiler üzerine düzeltmeler yaptık dediler ve milletle numara geçtiler. Neymiş ayrım öz fiyatını Millî Öz Konseyi açıklamayacak Tarım Bakanlığı açıklayacakmış… Peki öz fiyatını ki belirleyecek? Millî Öz Konseyi. Belirlenmiş fiyatı Tarım Bakanlığı açıklasa ne evet açıklamasa hangi olur. Halkımızla kolpo geçmeyi bırakın” dedi.

“DOKUZ AY SONRALARI İKTİDARDAYIZ, BIRLIK MEVSİMLİK İŞÇİLERE 12 KAMER KADROLARINI VERECEĞİZ”

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu da yaptığı konuşmada; AKP’nin TBMM’ye getirdiği çay kanunu teklifi yasalaşırsa AKP Genel Başbuğ Yardımcısı Dirimsel Yazıcı’nın sokağa çıkamayacağını rapor ederek şunları söyledi:

“Güzeşte periyot sayın Reisicumhur şöyle tıpkısı açıklama yaptı, ‘Biz yolsuzlukla, rüşvetle ve yoksullukla mücadele etmek için tedbir yapıyoruz’ dedi. 20 yıldır iktidarda tedarik yapıyormuş. Başlarken şunu söyleyeyim biz hazırlığı yaptık, sekiz dokuz kamer sonradan dostlarımızla alay malay Millet İttifakı kendisine iktidardayız. Mevsimsel iştirakçi sorununu ortadan kaldıracağız. Tamlik mevsimlik işçilere 12 kamer kadrolarını vereceğiz.

“DÜNYA ÖZ TEKELLERİNİN ELİNDE BIRLIKTE ÜÇ MİLYON TON CILIZ ÇAY FAZLASI VAR. BU ACUN TEKELLERİNE AKSATA ARIYORLAR”

Yıllardan beri diyorlar kim ‘Türkiye’da çay haddinden fazla pahalıya üretiliyor, çay üretmeye lüzum namevcut, burada aynı dolara üretilen çayı tığ dışarıdan altmış sente alırız, çay üretmeyelim’ Özallı günlerden bu yana bu masal anlatılıp gidiyor. Bu çay kanunu da bu masalın eseridir. Sizinle ait yani çay üreticileriyle ilgilendiren, müstahsille ilgilendiren hiçbir molekül bulunmayan bu kanunda. ÇAYKUR’la ilişik dahi tek husus yok bu kanunda. Bu yasa çay ticaretini düzenliyor. Türkiye adam başı dünyanın arz çok öz tüketilen ülkesidir. Şu anda 350 bin ton yılda ark öz tüketiliyor bu ülkede. Acun çay tekellerinin elinde bile üç milyon titrem kuru öz dahası var. Bu dünya tekellerine alışveriş arıyorlar. O nedenle Dirimlik Kalem Erbabı’nın hazırladığı ‘Çay Kanunu’ bu bölgede çay yapılmasını devir içre ortadan kaldıracak tıpkısı yasa teklifidir.

“ÇAYKUR’U BULUNMAYAN FARZIMUHAL BU BÖLGEDE ÇAY ÜRETEMEZSİNİZ”

Kanunu okuyun bakın göreceksiniz öz üretiminden çok çayın pazarlanması, çayın ticareti hesaplanıyor. Nedeniyle ÇAYKUR birlikte farklı firmalardan biri haline getiriliyor. ÇAYKUR’u yok farzimuhal bu bölgede çay üretemezsiniz. Şevket olmadan bu bölgede çay olamaz. Nedeniyle ÇAYKUR’u ortadan soldurmak, bu bölgeyi, bölgenin insanını ortadan bağışlamak demektir. Çıkaramayacaklar bu kanunu, sayın Dirimsel Edip, bu kanunu çıkaran bu sokaklarda gezemez, gezemeyecektir. Gelmeyecektir birlikte Dirimlik Müellif aynı daha buraya. Çünkü AKP tarihe karışacak. Gelmeyeceğini bildiği amacıyla on modül patronun lehine olacak şekilde çay yasa teklifi hazırladı getirdi.

“ÇAY BULUNMAYAN Kİ ELİNDE NEYLE RAKIPLIK EDECEKSİN”

Biz bu sokaklarda konuşarak ‘Çay Kanunu Teklifi’ hazırladık ve iktidara sağlık gelmez, on kamer bilahare önce görüşülecek kanunlardan bir tanesi olacak ve insanların yüzünü güldüreceğiz. Dünyayla yarışmak hangi demektir? Piyasayı acun pazarına fayrap etmek demektir. Öz yok kim elinde neyle rakiplik edeceksin. Bilcümle tersi dışarıya öz satacağız diyorlar. Domates Dolması söylüyorlar, filhakika işleri güçleri biber dolması. Zaman hükümet ortaklarından biri hamiş televizyona, diyor kim ‘İBB’nin cenaze arabasında tütün satıldı, yakalandı Adana’birlikte sergilendi’ Pespaye İBB yazıyor, uğrunda tütün koyup resim çekmişler servis etmişler. İBB yani Ekrem İmamoğlu duman satıyor. Üç ilkokul saat sonralari bu arabanın hükümet destekçisi Albayrakların arabası olduğu, şoförünün bile onların şoförü olduğu anlaşıldı. Bu biline biline, benzeri umumi başkan milletin gözünün içine bakarak dedi kim ‘İBB’nin cenaze arabasında tütün yakalandı’ bu büyüklüğünde biber dolması tamam mu? Siz ne format insanlarsınız, hasis hiç sıkılmaz mısınız?”

Share: