Limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı 40 itmam arttı

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 2022 yılı Ev-Orak Ayı dönemine ait kruvaziyer sefine istatistiklerini açıkladı. 2021 yılının Karı-Temmuz döneminde Türkiye limanlarına takkadak 11 sayı kruvaziyer gemisinin yanaştığını kaydeden Karaismailoğlu, 2022 yılının ayrımsız döneminde bu sayının yaklaşık 40 bitirme artarak 437’ye yükseldiğini bildirdi.

KUŞADASI LİMANI KRUVAZİYER GEMİLERİN YARISINA HİZMET VERDİ

Karaismailoğlu, “7 maaş dönemde Kuşadası, 220 adet kruvaziyer gemisiyle ülkemize gelen tekmil kruvaziyer gemilerin yarısına bakım vererek bildirme çokça geminin yanaştığı liman oldu. Kuşadası’nı; 79 skor gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 adet gemiyle üçüncü tam saha aldı” dedi.

376 BİN 924 BULAŞAN AĞIRLANDI

Aynı dönemde, toplam 376 bin 924 kruvaziyer yolcusunun ağırlandığına ilgi çekici Karaismailoğlu, bunun 25 bin 739’unun gelen bulaşan, 34 bin 997’sinin giden yaya, 316 bin 188’inin ise transit geçici olduğunu belirtti. 212 bin 486 yaya ile bildirme aşkın yaya trafiğinin Kuşadası Limanı’nda yaşandığını rapor fail Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu limanı 98 bin 33 yolcu ile İstanbul Galataport, 28 bin 629 yaya ile Bodrum Limanı’nın izleme ettiğine bel etti.

GENIŞLIK ÇOK GEMİ MAYIS AYINDA YANAŞTI

Kruvaziyer trafiğinin aylara göre dağılımına bakıldığında bu sene 136 gemi ile en çokça geminin mayıs ayında limanlara yanaştığının şeş çizen Karaismailoğlu, “Haziran’dahi 122 kruvaziyer gemisi ile bulaşici trafiği 115 bin 907 oldu. Temmuz ayında Türkiye limanlarına 120 skor kruvaziyer gemisi yanaştı. Orak Ayı ayında Türkiye limanlarına 10 bin 707 bulaşici gelirken, 13 bin 478 geçici çıkış yaptı. 96 bin 922 yolcunun de transit intikal yaptığı belirlendi. Orak Ayı’üstelik mecmu bulaşan trafiği 121 bin 107 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

KARADENİZ LİMANLARI KRUVAZİYER TURİZMİNE EŞ SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağustos ayında Karadeniz’in majör limanlarından ve turizm merkezlerinden olan Sinop ve Trabzon’a 5 sene aradan sonradan evvel kruvaziyer gemisi yanaştığına vurgu işleyen Karaismailoğlu, “Amasra Limanı’na de ilk defa aynı kruvaziyer gemisi yanaştı” ifadelerini kullandı.

KRUVAZİYER GEMİ NEDİR?

Kruvaziyer sefine, üstünde bir nice konaklama, yemek, cümbüş seçenekleri kâin; erdemli hizmet standartlarına eş; programlanmış belirli rotalarda turistik amaçlı adına müteharrik sâri gemileridir. Arsıulusal Kruvaziyer Hatları Birliği’nin tanımı ile; derin sularda yer beş altı iki periyot kalabilecek, bildirme birkaç 100 muvakkat kapasiteli olmaları gerekmektedir.

Bahir, kum ve güneşe kapalı klasik turizmden bıkan insanların alternatif arayışlarından biri bile Kruvaziyer turizmidir. Bu seyahat turistin aradığı konforlu, tehlikesiz, seçenekli güzergah seçmelerine imkân sağlar. 4-5 kemiksiz yüzen otele mail gemilerde, eğlence, alış-alım satım merkezi, balkonlu kamaralar, amerikan bar, casino, lokanta hizmeti, okuma, dinlenme, spor ve sağaltım merkezleri, seyir, katalog, konferans salonu, peyk haberleşmesi üzere hizmetler bulunur. Yüzen şehre mail gemilerde kendilerine ilişik günlük yayınlanan ceride ve dergileri bulunabilir.

Turizm bozuk haline dönüyor

 

Acun Golf turizminin gözdesi Antalya

 

Evcil turizmde ilk çeyrek geliri 6 milyarı aştı

 

Share: