Bankalar Rusya hasarını düşürmek istiyor

Uluslararası finansal yaptırımlar, garplı bankaları Rusya’evet boyun çevirmeye zorlarken bu hamlenin bankacılık devlerine milyarlarca dolara mâl olacağı tutum ediliyor.

UniCredit ve Citi ise hasarı budamak amacıyla Moskof kurumlarıyla erinç takası düşünüyor. Financial Times’ın haberine bakarak, Rusya’dan çıkarken ağır sıklet zararlardan kaçınmaya etkin UniCredit SpA ve Citigroup’un Rus mal kurumlarıyla geçim takası yapmayı araştırdıklarını söyledi.

UniCredit, CEO’su Andrea Orcel’in Mart ayında ülkeden çekilmeyi düşündüğünü açıklamasından bu yana Zalim mal kurumlarından evcil taraf kuruluşunu satın almak amacıyla biraz teklif aldı.

Citigroup, Amerika Birleşik Devletleri merkezli iri bankaların arsıulusal çeşitliliği genişlik aşkın olanı.

FT’ye göre UniCredit, Rusya’nın sunma zengin adamlarından ve ESIR, İngiltere yahut Avrupa Birliği vasıtasıyla müeyyide uygulanmayan benzeri oligark olan Vladimir Potanin’in sahibi olduğu envestisman şirketi Interros grubundan bir teklif aldı, ancak İtalyan bankası teklifi reddetti.

Batılı bankalar, Rusya-Ukrayna’yı savaşı zımnında Rusya’ya mevrut yaptırımlar yüzünden ülkeden çekilmeye hazırlanırken, bu hamlenin bankalara maliyetinin toplamda 10 bilyon doları bulması bekleniyor.

İtalyan bankacılık grubu Unicredit Rusya’daki mümkün zararını bastırmak üzere 1,3 milyar euro ayırırken, ülkedeki işinin sona ermesi durumunda banka 5,3 milyar euroluk zarara uğrayabilir. Ülkede 4 bin çalışanı ve 2 milyon müşterisi mevcut banka, 17 yıldır Rusya’üstelik ruh yürütüyor.

Fransız vezneci Societe Generale, iseilk çeyrek amacıyla, çoğunlukla Ukrayna’daki savaşla angajmanlı 561 milyon euroluk kötülük karşılığı ayırdı. 18 milyar dolarlık riski bulunan bankanın Rusya’bile 3,1 milyon müşterisi olduğu belirtildi

İsviçre bankası UBS da Avrupa’daki Ruslardan 100 bin eurodan çok mevduat kabul edilmesini yasaklayan DENIZ ve İsviçre kuralları zımnında yaşayış yönetimi bölümündeki varlıkların yüzdelik 0,7’sinin etkilediğini duyurdu.

Unicredit, Rusya’dan ayrılıyor mu?

Citigroup’un Rusya’dahi seçeneği kalmadı

Citi’nin 9,8 bilyon dolarlık Rusya sorunu

Societe Generale yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Share: