TBB’nin Umumi Heyet Başkanlığı’na Alpaslan Şimşekli Fener seçildi

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), 31 Mayıs 2022 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu görüşmesinde, Umumi Heyet Başkanı ve Komutan Vekili seçimleri gerçekleştirildi.

Oylama sonucunda birliğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Alpaslan Şimşekli Fener’ın (Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bankası A.Ş. Genel Müdürü) ve Başkan Vekilliği’hangi Abdi Serdar Üstünsalih’mağara (Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Umum Müdür) seçilmesine oybirliği ile değişmeyen verildi.

ALPASLAN ŞIMŞEKLI FENER KİMDİR?

Alpaslan Çakar, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu, 1996 yılında Ekincilik Bankası’nda Denetmen Yardımcısı kendisine iz hayatına başladı. Müfettişlik ve Yazıhane Müdürlüğü görevlerinde kâin Çakar, Nahiye Çıban Müdürlüğü ve Ofis Başkanlığı yaptı. 2010 yılından itibaren Ferdî Bankacılık, Operasyonel İşlemler, Dağıtım Kanalları Yönetimi ve Ödeme Sistemleri alanlarında Umum Müdür Yardımcısı namına görev yaptı.

Son yerine haziran 2018’birlikte Düzensiz Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olan Alpaslan Şimşekli Fener 26 Mart 2021 tarihinde Kültür Bankası Umumi Müdürü oldu. Şimşekli Fener, Tarım Finans Grubu iştiraklerinden Ekincilik Teknoloji, Kültür Sahn Emeklilik, Ekincilik Sigorta, Ekincilik GYO, Ekincilik Bank International AG ve Ziraat Moskova’birlikte Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini bile yürüttü. Alpaslan Şimşekli Fener evli ve dört çocuk babasıdır.

ABDİ BAŞKOMUTAN ÜSTÜNSALİH KİMDİR?

Abdi Başkumandan Üstünsalih, 1963 yılında Trabzon’da doğdu. Meslek hayatına 1991 yılında Vakıfbank’ta başlamış, bu bankanın muhtelif yazıhane ve birimlerinde direktörlük yapmış, Vukuf İşlem, Bireysel Bankacılık, Bankacılık Operasyonları, Asıl Bankacılık Uygulama Geliştirme birimlerinde ise başkanlık görevlerini yürütmüştür.

Temmuz 2018 tarihinde Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Üstünsalih, 27 Mayıs 2019 tarihinden itibaren ise görevine Umum Müdür ve Yönetim Kurulu Katılımcı Üyesi adına devam etmektedir. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş Umumi Heyet Üyeliği, Zaman Sigorta A.Ş. Umumi Heyet Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Evli ve iki bala babası olan Abdi Serdar Üstünsalih, bir nice tıkır ve dernekte da görev yapmış, Trabzonspor Komutan Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

TBB’nin eskimemiş umumi heyet belirlendi

 

TBB Başkanı Şimşekli Fener: Düzem korumalı mevduat hesapları 782 milyar TL’ye ulaştı

 

TBB Başkanı Çakar: Bankacılık sektöründe eş müteharrik oranı artıyor

 

TBB: 249 firma, 78,3 bilyon TL yapılandırdı

 

Share: