Reisicumhur Erdoğan, Sisak’ta Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu: (2)

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “İki büyüklük dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza anlamlı benzeri yıla balya gelmesinden hava ayrıca sevinme duyuyorum.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu.

Altı sene önce Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu vasıtasıyla hukuken ve kurumsal namına kabul edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve yabancı düşmanlığına alın Zagreb’ten tekmil Avrupa’ya ve dünyaya manidar mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün tıpkı öğün elan yine Hırvatistan’dan, bu nöbet Sisak’tan hukuk, el birliği, barışa ve hoşgörüye dair heybetli mesajlar vermiş olduklarını belirten Erdoğan, “Bu elbette rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan hürriyet, ürkmek ve erinç ortamı itibarıyla Avrupa’bile emsal gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği beyninde yapılış edilen teşrikimesai bu noktada son kademe önemlidir. Lacerem bu özgürlük ve geçim ortamı sadece Mutekit kardeşlerimiz için değil, gayrı dinler ve kültürler üzere bile geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu benzer konumunun hem de Sisak şehrinin çokça kültürlü yapısının sembollerinden biri namına yaşayacağını söyledi.

“Rağbet dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan ayırmadık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye namına, hiçbir devir mukaddema talih birliği yaptıkları, kuma tıpkı tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Dilek dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını kişi acımız kendisine gördük. Bu anlayışla 2020 böylelikle Sisak Moslavina bölgesinde meydana gelen depremin peşi sıra tüm imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanı sıra olmaya çalıştık. Bu vesileyle bir kere elan geçmiş olsun dileklerimi devretmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına sarrafiye sağlığı diliyorum. Tıpkısı henüz hakeza felaketler yaşanmamasını murat ediyorum. Hırvat dostlarımız dahi ülkemizde tıpkısı od yaşandığında her ant bizim yanımızda oldular. Sabık sene yaz aylarında Türkiye’dahi yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan tıpkı cuşiş sönüm uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı defa daha Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından dolayı ülkem ve milletim yerine teşekkürname ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın çıktı dahi süreceğine eminim.”

Erdoğan, “Bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümünü kutluyoruz. İki büyüklük dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle anlamlı benzeri yıla denk gelmesinden yağlık antrparantez memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin başta Sisak girmek üzere Hırvatistan’da yaşayanlara körpe olmasını dileyen Erdoğan, bu iyice camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Doğruluk katında kabul olması dileğinde bulundu.

Burada erte önce cuma namazının tavır edileceğini belirten Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize güzel cumalar diliyorum ve namazlarını Tanrı kabul etsin diyorum. Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi elan üstelik güçlendireceğine inanıyorum.” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

Törenden notlar

Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Koca Hasanoviç, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Kurucu Haysiyet Ödülü’nü sunma etti.

Erdoğan’ın beraberinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in de meşveret yaptığı törende, Türk heyeti bile düzlük aldı.

Konuşmaların arkası sıra Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’ni gezdi. Diyanet İşleri Başkanı Ulvi Erbaş’ın okuduğu ezanın ardından Erdoğan ve beraberindekiler namaz kıldı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı hakkında

Toplanmış alanı 12 bin metrekareden oluşan proje, birbirine yandaki iki yapıdan oluşuyor. İki kıvrım ve 549 metrekare inşaat alanına erbap cami, 586 emanet kapasiteli. Mecmu 4 kattan oluşan Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi yönetimsel binasında ise asayiş enformatik merkezi ve depolama alanı, resepsiyon, abdesthane, gençlik kulübü, konuşma salonu, kitabevi, 3 sınıf ve idare odası, imamlar için iki lojman ve konuk odası kabil bölümler düzlük alıyor.

(Bitti)

Share: