Okullarda depremzedeler amacıyla çıkmaz sobaları üretiliyor

Okullarda depremzedeler üzere sokak sobaları üretiliyor

BARTIN Bartın’dan zelzele bölgesine çalışmak üzere iz liselerinde varillerden sokak sobası üretimi gerçekleştiriliyor.

Bartın’bile, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Bilimi Merkezi ve Mesleksel Maharet Küçük Asya Lisesi’nde sarıklı ve öğrenciler vasıtasıyla başlatılan çalışmayla deprem bölgesine gitmek üzere sokak sobaları üretimine başlandı. Esnaflardan toplanan variller, öğretmen ve öğrencilerin çalışmasıyla çıkmaz sobasına dönüştürüldü. Hazırlanan varil sobalar hareket bölgesinde kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgelerin beraberinde er ve polislerin defa noktalarında üstelik kullanılabilecek.

Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleksel Eğitim Bilimi Merkezi ve Mesleksel Maharet Anadolu Lisesi’nde sürdürülen çalışmalarda 24 saatlik sürede 130 varil soba üretimi yapıldı.

Çalışmalar için bilgiler veren Bartın İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Acar, “Yer Sarsıntısı bölgesinde istinas sorunu var. Bizde arkadaşlarımızla bu arada, öğretmenlerimizle beraber tıpkı müracaat toplantısı yaparak hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. Alışılmış soba gönderirsek ocaklık ve boru sorunu olacağını fikren esnaflarımızdan variller topladık. Varil soba yapalım dedik. Bu soba haddinden fazla görgüsüz. Varilleri kesip içlerine gril yapıyoruz. Arkadaşlarımız pahal aynı faaliyet ile 24 saatte 130 sobayı tamamladılar. Biz bu sobaları zaman kıran bölgesinde yük alanımızda mevcut Kahramanmaraş ilimize göndereceğiz.” Dedi.

Share: