Nazır Özer: Türkiye, eğitimde da imdi sözü dinlenen aynı ülke

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) resmi programı kapsamında Başvekil Ünal Üstel ile tıpkısı araya geldi. Vekil Özer, Türkiye’nin sonuç yıllarda eğitimle gelişigüzel seçme alanda dinleyen değil, sözü dinlenen bire bir ülke noktasına geldiğini söyledi.

Nazır Özer, KKTC Başbakanı Ünal Üstel’i konuşma etti. Özer, buradaki konuşmasında Türkiye’nin akıbet yirmi yılda terbiye alanında yaşadığı balaban tahavvül ve ilerlemeye değindi. Yetişek alanında seferberlik gerçekleştirilerek tüm antidemokratik uygulamaların kaldırıldığını ve okullaşma oranlarının zirveye ulaştığını tabir fail Özer, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın çerçevesini çizmiş olduğu Türkiye Yüzyılı’nda eğitimin yeri ve önemini anlattı. Türkiye’nin serencam yıllarda eğitimle alay malay değme alanda dinleyen değil, sözü dinlenen bire bir mevki noktasına geldiğini dile getiren Özer, “Ayrıca akıbet yıllarda mesleksel eğitim bilimi alanındaki gelişmeler kül dünyada kat sayı gösterilen aynı noktaya geldi. 2022 OECD Mesleksel Terbiye Zirvesi’ne biz ocak sahipliği yaptık, gelişmelerimizi aktardık” dedi.

Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti amacıyla anlamını açıklama etmeye icap namevcut, bizim amacıyla haddinden fazla kıymetli. Bu bağlamda, KKTC Milli Eğitim Bakanı Koşuk Çavuşoğlu’nun çerçevesini çizdiği şekilde, eğitimlerimizin tamamını sizlerle paylaşmaktan bahtiyarlık duyacağız. Bizleri akseptans etiğiniz amacıyla teşekkür ederiz””EĞİTİMİMİZİ NASIL DAHA İLERİYE GÖTÜREBİLİRİZ DİYE SİZLERLE İSTİŞARE EDİYORUZ”Görüşmede mütekellim KKTC Başbakanı Üstel, Bakan Özer ve heyetinin ziyaretinin KKTC için çokça kıymetli olduğunu dile getirdi. Üstel, “Ülkemizde darülfünun, lise, ortaokul ve mesleki okullarımıza kesiksiz yenilikler muktedir olmak amacıyla, eğitimimizi bittabi daha ileriye götürürüz diye niteleyerek sizlerle enformasyon ediyoruz zira inanıyoruz ki ülkemizi elan ileriye götürecek olan, eğitimdir. O yüzden eğitimin üstüne hükümet namına bilcümle ağırlığımızı koyuyoruz. Sizi ve heyetinizi tıpkı posta henüz ülkemizden görmekten çalım, mutluluğu ifade kıymet, hoş geldiniz dilerim” diye konuştu.

Görüşmede Milli Terbiye Vekil Yardımcısı Nazif Yılmayan ile Tedris ve Incelik Yerleşmiş Başkanı Cihad Demirli, AKARSU ve Aut İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, KKTC Milli Eğitim Bakanı Yır Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi It Canlı Feyzioğlu birlikte amade bulundu.

Share: