Vekil Özer, KKTC Reisicumhur Tatar ile görüştü

Resmi temaslarda çıkmak için Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) giden Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar ile görüştü.

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, KKTC’deki resmi temasları kapsamında KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar ile benzeri araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında eğitim bilimi alanındaki iş birlikleri ele alındı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, KKTC Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen görüşmede Türkiye ile KKTC beyninde bitmeme eden eğitim iş birliğinden küçümseme ederek henüz önce Türkiye’ye gelen KKTC Yetişek Bakanı Manzume Çavuşoğlu ile eğitim bilimi teşrikimesai konularının ele alındığını belirterek; özellikle hoca yetiştirime, okul öncesi terbiye, mesleksel terbiye ve hususi yetişek gibi konularda katkı verilebilecek alanlarla ait bire bir dolay himmet yapıldığını zaman üstelik bu çalışmaların tamamlanacağını kaydetti. Konuya ilişkin Bakanlıkta çokça kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını tamlayan Vekil Özer, “Türkiye, eğitiminde siftinlik çokça cesim ayrımsız müktesebata sahiptir. Imdi 19 milyon öğrencisi 1.2 milyon öğretmeniyle toptan ölçekte 150’ye yakın ülkenin nüfusundan çokça elan fazla tıpkısı ölçeğe ehil olan aynı yetişek sistemimiz var. Akıbet yirmi yıldaki eğitimde yapılan yatırımlarla birlikte ekol öncesinden ortaöğretime kadar eğitimin bütün kademelerindeki okullaşma alanları Allah’a şükür sonuç yirmi yıldaki seferberlikle yüzde 95’in konusunda imdi. Hele 2022 yılında okul öncesi eğitime çokça büyük ağırbaşlılık verdik. Zira ekol öncesi eğitim, eğitimde punt eşitliğinin sunma kocaman adımlarından ayrımsız tanesi ve ayrımsız zamanda nesillerin çokça daha kalifiye bire bir şekilde yetişmesi, beşeri sermayenin çok daha eli nimetli bire bir şekilde kullanılması bağlamında çok kebir ayrımsız özelliğe topluluk” dedi. Özer, 2022 yılında ekol öncesi eğitimin güçlendirilmesi, mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve öğretmenlerin mesleki ve şahsi gelişimlerinin desteklenmesini konularına odaklandıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Meslek eğitimde epey akıbet aynı yılda çokça heybetli bire bir üstünlük elde ettik. Alelhusus mesleki terbiye merkezlerindeki şakirt-kalfa sayısının arttırılmasıyla ilişkin 25 Antrakt 2021 tarihinde 3038 mahdut mesleksel yetişek kanununda çok muhteşem değişiklikleri yürürlüğe soktuk. Benzeri yıl gibi bodur sürede 159 bin olan şakirt-kalfa sayımız 1 bilyon 350 bine ulaştı. Basit kıytırık ve ölçülü ölçekli işletmelerin nitelikli insan kaynağı edinmesiyle ilgili çok yüce aynı boşluğu karşılamış oldu.”

Share: