Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Nechayev: Haddinden Fazla kilolu bire bir değişmeyen

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergei Nechayev, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını yöneltme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu serencam derece vahim karar çatışmayı yıpranmamış tıpkısı düzeye taşıyor” dedi.

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Nechayev, Büyükelçiliğin resmi genel ağ sitesinden yayımladığı bağlanmış açıklamada, şu ifadelere kayran verdi:

“Bu son mertebe kırıcı değişmeyen çatışmayı yıpranmamış aynı düzeye taşıyor ve Alman siyasetçilerin, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin buna dahil olmak istemediğine dair açıklamalarıyla çelişiyor. Ne yazık kim bu yeniden tekrar oluyor. Bir kez elan, yeryüzü mümasil müttefikleri kabil Almanya’nın birlikte Ukrayna krizinde diplomatik bir çözümle ilgilenmediğine ve Kiev rejimini daha ölümcül silahlarla donatmaya hazır olduğuna inandırma olduk. Kırmızı hutut evveli kaldı.””ALMAN TANKLARI, GENE ‘DOĞU CEPHESİNE’ GİDİYOR”Nechayev, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananlara işaret ederek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Berlin’in kararı, Nazik Vatanseverlik Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) sırasında Nazizmin korkunç, yersiz suçları amacıyla halkımıza karşı tarihi sorumluluğu tanımayı nihai yerine reddetmesi, savaş sonrası Rusya ve Almanya arasındaki uzlaşmanın zorlu yolunun unutulmaya irsal edilmesi anlamına gelir. Almanya liderliğinin onayıyla, Alman haçlı muharebe tankları yeniden ‘Doğu Cephesi’ne gönderilecek, bu üstelik kaçınılmaz namına hemen Moskof askerlerinin değil, sivil halkın dahi ölümüne el açacaktır. Berlin, bu kararı, yüzbinlerce Sovyet vatandaşının hayatını kaybettiği Leningrad ablukasının kırılmasının 80’inci yıldönümünde aldı. Paçarız güvenin kalıntılarını namevcut ediyor, zaten içler acısı durumda olan Zalim-Alman ilişkilerinde onarılamaz bir hasara öğün açıyor, öngörülebilir gelecekte normalleşme olasılıkları üstüne ikircik uyandırıyor.”

Share: