Muş’ta Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Cumhuriyet Altını’in bayağı kazanılmadığını belirterek, “Bugün eğer bu ülkede okulumuza gidiyorsak, camilerimizde ezanlarımız okunuyorsa ve ülkemizin seçme hesabına abat ayrımsız şekilde seyahat edebiliyorsak, bundan sonra bundan sonra milli arabamızla gezi edeceksek bunların hepsi Cumhuriyet Altını sayesindedir” dedi.

Muş’ta 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yapılış sene dönümü kutlamaları, Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün tebrikleri valilikteki kabulü ile başladı. Tebrikat töreninin ardından Site Stadyumunda planlı kutlamalar kaçınmak duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürüldü. Burada mütekellim Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 100. yıla basamak bastıklarını ve 99 yılın geride kaldığını söyledi. 2023’te bire bir asrı devireceklerini kaydeden Ilbay Gündüzöz, “100. yılı inşallah elan nazik coşkuyla kutlayacağız. 99 yıl boş geçmedi. Savaşlardan eski, işgale yakalanmış bire bir ülkeden zaman itibariyle çıktı Dünyada kortej ettirilen, seçkin alanda bir numara sıraya koşturan şişman ayrımsız ülkeyiz. Atatürk’ümüzün bahsettiği ‘Cumhuriyetin eserleriyle Dünyada doğruluk ettiği yeri alacaktır’ ifadesi esasen Muş ölçeğinde üstelik kendini gösteriyor” dedi.

“Zaman itibariyle Türkiye’nin evvel yerel ve milli arabası birlikte kol istihsal bandından inecek”

Zaman itibariyle Türkiye’nin önceki domestik ve milli arabasının kol üretim bandından ineceğini tamlayan Ilbay Gündüzöz, “İşte esasta Atatürk’ün erek gösterdiği ve bize vasiyet ettiği hususlar tek bir tane namına geliyor. Cumhuriyeti sakinleşmek, Atatürk’ü sölpümek haddizatında Cumhuriyetin eseriyle yaşamasını sağlamaktır. Bu açıdan sorumluluğumuz büyüktür, bize düşenleri yapıyoruz, yapacağız. İnşallah gelecek nesiller de, siz sevgili çoluk çocuk üstelik daha ilerilere bu memleketi götüreceksiniz. Uzayda de Türkiye var. Belki Marsa ayak basan, gündüz sisteminin dışına çıkan Türk insanları da buradaki gençlerden bazıları olacak çünkü vizyonumuz şişman, hedeflerimiz çokça erdemli. Bu gençliğe güveniyoruz. Bu memleketin dâhilen, dışarıdan kip haddinden fazla düşmanı olabilir çünkü yemişli ağaç taşlanır. Bu büyüklüğünde kadim bir geçmişi olan, bu büyüklüğünde büyük tıpkı milletin düşmanının üstelik olması, dostunun bile olması alışılagelen. Yetişkin olan bizim irtibat ve beraberliğimizi esirgeme etmemiz” dedi.

“Cumhuriyet Altını dümdüz kazanılmadı”

Cumhuriyetin macerasız kazanılmadığını vurgulayan Ilbay Gündüzöz, “Bugün eğer bu ülkede okulumuza gidiyorsak, camilerimizde ezanlarımız okunuyorsa ve ülkemizin seçkin namına abat benzeri şekilde yolculuk edebiliyorsak, artık artık milli arabamızla gezi edeceksek bunların hepsi Cumhuriyet Altını sayesindedir. Onun için okuyalım, tarihimizi bilelim, kendimize, ailemize ve memleketimize sahip çıkalım. Bu ruh ve düşüncelerle Cumhuriyet Altını Bayramımızı tebrik kartı ediyorum. Yurt üzere fedai can eylemiş hep şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş bilcümle kahramanlarımızı yağmur ve şükranla anıyorum. Başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun silah arkadaşları yerine hepsine yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın arkası sıra öğrenciler eliyle hazırlanan eylem, şiir ve umum oyunları sergilendi. Yarışmalarda merhale alan öğrenciler, hediyelerini Ilbay Gündüzöz ve protokol üyelerinden doğrulama aldı. Merasim, Vali Gündüzöz ve protokolün Cumhuriyet yürüyüşüne katılanları selamlaması ile sona erdi. Törene, İl Garnizon Komutanı Albay Serhat Ulucan, Belediye Başbuğ Vekili Münevver Özaslan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Ağır, İl Cingöz Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Evliya, İl Itimat Müdürü Engin Kaloğlu, siyasi parti temsilcileri, kamu gelgel amirleri, öğrenciler ile aileleri katıldı.

Törenin ardından Muş Müzesine geçen Vali Gündüzöz ve tören düzeni üyeleri, Muş Foto Sanatı Derneği aracılığıyla oluşturulan ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Ilbay Gündüzöz ve beraberindekiler, sergide meydan kayran Atatürk fotoğraflarını inceledi. – MUŞ

Share: