Kızılay Muş’ta 1000 kişinin sofrasına yunak kemirmek ulaştırıyor

Muş’ta Türk Kızılay, ayrımsız yıldan bu yana kentteki 1000 engelli ve gerekseme sahibine haftanın 5 haset 3 zümre hamam yemek ulaştırıyor.

Türk Kızılay Muş Ofis Başkanlığı bünyesinde hayırseverlerin desteğiyle hizmet veren Gıyasettin Bingöl Aşevi’ndeki kazanlar, güzeşte yılda bu yana özürlü ve ihtiyaç sahipleri için kaynıyor.

Gıda mühendislerince denetlenen ve belli periyotlarla dezenfekte edilen aşevinde özenle hazırlanan yemekler, el merkezindeki haneleri yegâne bir tane gezen gönüllülerin tayin ettiği 1000 gerekseme sahibi aileye ulaştırılıyor.

Türk Kızılay Muş Bölüm Başkanı Faik Eskişehir Taşı, bağışçılar yoluyla geçen sene mensur edilen Gıyasettin Bingöl Aşevi’nde başlangıçta tespit edilen ailelere günde tıpkısı kez 3 tür aşındırmak dağıttıklarını anlatım etti.

Aşevinin 1500 metrekare alana kurulduğunu ve 7 personelin çalıştığını aktaran Aktaş, “Bu faaliyetlerimizi haftanın 5 haset yürütüyoruz. Amacımız ihtiyaç sahibi ailelerimize zamanında vurmak. Bu ailelere zaruri desteği sağlayabilmek ve akilane tespitleri yapabilmemiz namına sahada iş özne arkadaşlarımız var. Tespit ettiğimiz ailelere anaç veriyoruz. Bu kartla ailelerimiz günü ilişki burada yemeklerini alıyorlar. Gelemeyen özürlü ve yaşlı ailelerimize öz imkanlarımızla yemekleri doğrulama ediyoruz. Bu faaliyetleri yürütürken bağışçılarımızdan aldığımız desteklerle imdi aileye ulaşmayı planlıyoruz. Sürdürülebilirliği sağlayabilmek yerine bağışçılarımıza dahi ihtiyacımız var. Buraya hangi kadar bergüzar alabilirsek o büyüklüğünde gerekseme sahibine ulaşırız.”

Aşevinin 10 bin kişiye yemek tarh kapasitesinin olduğunu nâkil Lüle Taşı, şunları rapor etti:

“Aşevimiz bir yıldır bakım veriyor. Maaş 22 bin kişiye aşındırmak dağıtılmaktadır. Mutfağımızı rastgele ay, nöbet taslarını herhangi bir hafta dezenfekte ediyoruz. Amacımız gönüllere gark olmak. İnsanların memnuniyetlerini temizlemek, onlarla bu sevinci tesahup etmek bizim amacıyla ayrı benzeri mutluluk. Bu anlamda hep paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz”

Kemirmek yardımından yararlanan vatandaşlar üstelik Türk Kızılay görevlilerine teşekkür etti.

Share: