Karadeniz’de yıpranmamış yetişek öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Ordu, Artvin, Rize ve Giresun’birlikte yeni terbiye talim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek öğüt başı yaptı.

Trabzon toprak merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabah saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası bakir terbiye tedrisat yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 eğitim bilimi talim yılında antrparantez 18 ilçedeki 351 okulun hizmet ve onarım çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta bakir yetişek ve talim döneminde 138 okulda 1022 öğretmen eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ibret başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Terbiye Müdürü Rahmi Güney, 21 Gücük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu müzakere etti.

Vali Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere başarı diledi.

İl Milli Yetişek Müdürü Cenup ise öğrencilerin daha dimdik ortamda yetişek alabilmesi üzere yaz boyunca gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kargaşa

Kargaşa’birlikte 575 okulda tahminî 123 bin mektepli ile tahminî 11 bin hoca yeni yetişek ve öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’üstelik “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve evire çevire olanı beklemek maksadıyla yapılan ayrımsız yolculuktur. Bu nadir yolculukta behişt ülkemizin aydın yarınlarının, eren milletimizin istikbalinin emanet edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı yeni tıpkı terbiye talim yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalabalık Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Milli Terbiye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Sağlam Şarap, ilçe şehremaneti yabancılar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’da bakir 2022-2023 eğitim tedrisat yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ders başı yaptı.

İl genelindeki 237 yetişek kurumunda 24 bin 832 öğrenci ve bin 941 hoca yıpranmamış eğitim talim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Doruk beraberindeki İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gönüllü Enerjik ile Atatürk Ortaokulu’na mülakat etti.

Burada ayrımsız müşavere işleyen İl Milli Terbiye Müdürü Çevik, milli eğitim bilimi camiası kendisine yeni terbiye öğretim yılana hem sarıklı ve yönetimsel kadrolarıyla hem dahi fiziksel koşulları iyileştirilen okullarla hazır bir şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’bile bakir meslek türlerinin bile hizmete açıldığını kaydeden Çevik, “Geçen yıl spor lisemizi açmıştık, bu sene güzelce sanatlar lisemizi ve Hopa’üstelik veri müzakere merkezimizi hizmete açtık. Zaman tüm olarak yekpare okullarımızda ibret başı yaptık.”dedi.

Ekol öncesinde yüzdelik yüz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Enerjik, “İlk ve mutedil öğretimde de önceki yıllardaki başarı çıtasını daha bile artırarak kestirmece 2 bin hoca arkadaşımızla umum zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Ilbay Doruk ve Acar henüz bilahare sınıfları gezerek öğrencilere öğüt ve mahiyet kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’birlikte yıpranmamış terbiye ve talim dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 sarıklı eşliğinde kestirmece 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin peşi sıra öğüt başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, eskimemiş eğitim bilimi-öğretim yılı zımnında yayınladığı mesajında, detaylı aynı aranın arkası sıra yeni aynı yetişek ve tedris dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın birden gelişip dönüşürken dolgunca bilgili adam gücü ve bunu sağlayıcı kaliteli terbiye ihtiyacının de değişik önem kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim ve öğretimdeki sunu önemli hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle müzeyyen yerine yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’de okul öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, orta okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 tutmak amacıyla örgün eğitimde 65 bin 500 mektepli kullanılmamış eğitim bilimi yılına başladı.

Vali Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda tevhit edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine sınırlanmış, milli ve manevi değerlerine cemaat çıkan, insanı değerleri benimseyen bireyler olarak yetiştirmenin sunu şişman tasavvur ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrik, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin yer aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Meslek benzeri zamanda tıpkı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve görgülü geleceğidir. Böylesine eke ayrımsız kurumun sorumluluğu çok mefret, tıpkı zamanda kutsaldır. Bu bilinçle kalkmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize karşı sunu balaban sorumluluğumuz yetişek tedris hizmeti amacıyla yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu göre adına getirebilirsek aha o antlaşma vicdanen birlikte rahat tamam, elimizdeki mübarek bayrağı daha yükseklere taşımaları için gelecek nesillere yaşayış içerisinde devredebiliriz.”

YANLIŞSIZ Fırka Giresun Saylav Şayan Aydın ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların güçlü olduğu bir dönme yaşandığını ifade ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var tendürüst beyinlere, gayretlere, yeni keşiflere, bakir ufuklara ihtiyacımız var. Biz gelecek nesillerden artık umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu eskimemiş tedris yılının çocuklarımız ilkin olmak üzere ülkemiz üzere görklü olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup umum oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Ünlü’nün öğüt zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Şehremaneti Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Uyanık Kesim Komutanı Ferik Selçuk Sebep, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Terbiye Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: