Muş Ovası’ndan kışlaklara çevrim hazırlığı

Muş Ovası’ndan kışlaklara gün hazırlığı

İlkbaharda Muş’a mevrut besiciler, küçükbaş hayvanlarını ısıdam bölgelere götürmeye başladı

MUŞ – İlkbahar mevsimiyle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden Muş Ovası’na getirilen binlerce küçükbaş efsanevi, soğuk açıktan etkilenmemek üzere kışlaklara götürülmeye hazırlanıyor.

Her yıl ilkbahar mevsimiyle fazlalaşan yaylaları, soğuk suları ve çayır zenginliğiyle binlerce küçükbaş hayvana sülale sahipliği özne Muş Ovası’nda, sevimsiz gelgel etkin olmaya başladı. Bereketli yaylaları dolayısıyla yetiştiricilerin balaban oranda yeğleme ettiği Muş’ta bağ bozumu zamanı geldi. Yılın yaklaşık 5 ayını hayvanlarıyla Muş’ta nâkil yetiştiriciler, kışlaklara çağ üzere hazırlıklarını tamamladı. Sürüleriyle mukavim yolculuğa geçecek olan yetiştiriciler, kış mevsimini Güneydoğu Rum Bölgesi’ndeki sıcak illerde geçirecek.

Hayvan göçüyle ilişkin açıklamalarda mevcut Muş Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Çevrim, Muş’un bahar mevsiminde Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki hayvan yetiştiricileri yoluyla ciddi bir kafile aldığını söyledi. Muş’un plato ve mera itibarıyla nitelikli çayırlara cemaat olması zımnında yetiştiriciler eliyle yoğunlukla yeğleme edildiğini anlatım eden Çağ, “Alelhusus kışlak yerine geçer not cenup illerinden Muş ilimize ilkbaharda ciddi tıpkı göç akımı olmaktadır. Sonbaharın gelmesiyle yetiştiriciler gine kışlaklara kesilmek amacıyla hazırlıklara başlamıştır. Özelliklede ilimize göçebe namına gelen küçükbaş hayvan yetiştiricileri, elde ettikleri süt, sadeyağ ve peynirden Muş ekonomimize iri bir yardım sağlamışlardır” dedi.

Share: