“Milli Uğraş 100. Sene Diorama 1922 Çeltek” açıldı

Çeltek’ın antagonist işgalinden kurtuluşunda öne sâdır isimlerin bal mumu heykelleri ile Milli Savaşım yıllarına ilişik bire bir çokça suret ve tablonun kayran aldığı 12 eğik “Milli Savaş 100. Sene Diorama 1922 Yardımcı”, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla açıldı.

Geleneksel Yardımcı halılarının dokunduğu Çeltek Belediyesi Dokur Evi’ni ülfet fail Ağır, burada yapı özne kadınlarla arkadaşça etti ve halı dokudu.

Güç, kentte restore edilen camilerin ve yapıların olduğu bölgeleri gezdi, İskender Pala El Kütüphanesi’ne geçerek ölçülü icraat karşı bilgelik aldı.

Uşak Belediyesince yapılan, Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunda öne çıkan isimlerin bal mumu heykellerinin, Milli Savaş yıllarına ilişkin bire bir çokça kılık ve tablonun düz aldığı 12 katlı “Milli Savaşım 100. Yıl Diorama 1922 Uşak”ın açılış törenine da katılan Müşkül, burada yaptığı konuşmada, şehirleri site eden unsurun binalar değil, o şehrin ruhunun olduğunu söyledi.

Çalışmanın Çeltek için heybetli bire bir meydan tuttuğuna dikkati çekici Çetin, şöyle konuştu:

“Belediye Başkanımız bu çalışmayı gelip bakanımıza sunduğunda vekillerimizle alay malay, biz bu çalışmayı şehrin ruhunu aslında aynı anlamda ayağa kaldıracak, çocuklarımıza dahi yer domuzuna, sunma teknolojik yöntemlerle anlatacak tıpkı himmet yerine gördüğümüz üzere esasen son paye önemsedik. Bura aynı site tarihçiliği, bir ekin tarihçiliği anlamında mehabetli tıpkı düzentileme. Esasta başkanımız bugün burada bire bir şehir müzesi kurmuş oluyor. Bu nedenle ben hem başkanımızı hem valimizi hem de milletvekillerimizi kutlama ediyorum. Çokça cesim bir faaliyet. Ekin ve Turizm Bakanlığı yerine dahi bu müzeye destek vermiş olmaktan de çokça büyük mutluluk duyuyoruz.”

Çeltek Valisi Turan Ergün üstelik tarihî süreçte yaşanan olayların genç nesillere aktarılmasının çokça makro olduğunu vurgulayarak, “Burada bu zamana kadar sayın belediye başkanımızın dahi rapor ettiği üzere haddinden fazla süreduran duran tıpkısı çatı, hem da böyle aynı atıllıktan kurtularak, yemeden içmeden maddesel ayrımsız bina dışında manevi tıpkısı ruha dahi büründürülerek açılmış oluyor. Bu açıdan ego bu açılışı çokça kızıl buluyorum.” dedi.

Uşak Şehremini Mehmet Kıvılcım ise projenin kısaca 1,5 yılda tamamlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Yardımcı’ta Milli Savaşım’nin yaşandığı dönemdeki olayları resmedecek, gençlerimizin, öğrencilerimizin hele hafızalarına işletecek, iyice hikayeleri onlara anlatacak tıpkısı işaret ortaya koymayı ikbal ettik. Bu işi birlikte hem vatandaşlarımızın ferah ferah ulaşabilecekleri tıpkısı kayran olsun istedik. Hem birlikte hoşur şehrimizin simge yapılarından bir tanesi olması fikri ortaya imdi. Şehrimizde aylak kalan eserleri, yapıları da tekrar kullanılabilir arkaç getirmeyi istem ediyorduk. Atakule üstelik bu anlamda maatteessüf tafsilatlı yıllardır türlü gerekçelerle kullanılmıyordu. Burayı tahrip etmek hesabına 100. yıla özel adına gençlerimize bergüzar edelim istedik.”

Programda, DÜRÜST Parti Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Tarih bile müracaat yaptı.

Konuşmaların ardından tören düzeni üyelerince açılış kurdelesi kesildi.

Hars Turizm Bakan Yardımcısı Çetince ve tören düzeni üyeleri müzeyi gezdi.

Kent merkezindeki Atapark’ta saha alan 46 metre yüksekliğindeki 12 kıvrım binanın seçme katında Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunu anlatan fotoğraflar, tablolar düz alıyor.

Bazı katlarda ise kentin düşman işgalinden kurtuluşunda öne çıkan isimlerin bal mumu heykelleri bulunuyor.

Binanın serencam katında ise Cumhuriyet’in 10. yılında merhum Hüsnü Kazım Özler tarafından Uşak’ta çekilen öncü fotoğraflardan “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli foto 3 boyutlu yerine sergileniyor.

Share: