Milyonlarca İngiliz faiz kıskacında

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiltere Biçim Banhkası’nın faizleri 0.25 baz benek artırırık 1.25 puana çekmesi yani 13 yılın zirvesine taşıması gurur gücü düşen İngiliz halkı amacıyla eskimemiş bire bir dava haline geldi. HSBC, Barclays, First Direct ve Virgin Money, Santander, Bank çabucak hane güven faizleri başta girmek amacıyla tüm kredi faizlerini artırdı. İngiltere’de kestirmece iki milyon kişi değişken faizli konut kredisi ödemesi yapıyor. Bu da takkadak güven faizlerinde artma anlamına geliyor. Bu yıl sona erecek çakılı anlaşmaları olan 1,3 milyon verecekli için üstelik ürem artışları nazik risk adına gösteriliyor. Önümüzdeki sene ortalarına büyüklüğünde bile faizlerin yüzdelik 3.5 seviyesine çıkması bekleniyor.

Gâh bankalar de önümüzdeki dönemdeki artışları daha hızlı yansıtıyor. Bu bankaların başında da HSBC geliyor. Çünkü faiz oranları 0.25 temel fakül artarken HSBC yüreklilik faizlerinde 0.50 baz puanlık artışa gitti.

Mortgage komisyoncusu L&C’ye göre, borç verenin ortalama standart değişebilir oranı üzerinden 150.000 sterlin kredisi olan birinin ayda caba 21 sterlin – yahut yılda 252 paunt ödemesi gerekecek.
Uzmanlar, hane sahiplerinin küsurat maliyetleri kiracılara yansıtacağı ve bu bakımdan dahi balaban sorunların gündeme geleceğini vurguluyor.

beraber hükümet kiracı-familya sahibi arasındaki uyuşmazlıkları kemiksiz olarak fasletmek için aranjman yaptığı biliniyor.

Itimat maliyetlerindeki artışın de ayrıntılı süredir yükselen hane fiyatları ve satışlarında aynı düşüşe neden olması bekleniyor.

İngiltere Minval Bankası Repo oranını yükseltti

 

İngiltere’de faizler 13 yılın arz faziletkâr seviyesinde

 

İngiltere ekonomisinde daralma bekleniyor

 

HSBC’yi ayırma teklifi kabul görmedi

 

 
 

Share: