Faizdeki artışa karşın kredilerdeki talep arttı

Ekonomi yönetiminin tıpkısı dizi sıkılaşma adımı ile frene bastığı kredilerde tahaccüm ivmesi hız kesmiyor. 10 Haziran haftasında ticari krediler 50.5 bilyon TL, bitiren kredileri ise 16.4 bilyon TL artış gösterdi. Sonunda toplanmış TL krediler haftalık bazda 66.9 bilyon TL artarak 3 trilyon 729 bilyon TL olarak gerçekleşti. Veriler tüketici kredilerinde 10 Haziran itibarıyla tahaccüm hızının yüzdelik 60’ı aştığını gösterdi. Ticari krediler tarafında ise büyüme hızı yüzdelik 50 seviyesine daha çok.

Ticari kredi da ivinti kesmedi

Geride bıraktığımız hafta, iktisat yönetiminden tüketici kredilerine mevrut kaba tedbirler ile emniyet rakamlarında önümüzdeki haftalarda aheste bire bir yavaşlama amaçlanıyor. Fakat nisan böylecene ticari kredilere müteveccih atılmış oylumlu ihtiyati adımların etkisinin merbut kaldığı gözleniyor. Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) haftalık verileri üzerinden yapılan hesaplamaya bakarak 10 Haziran haftası bakımından yıllık bazda parite etkisinden arındırılmış emniyet büyümesinin 13 haftalık hareketli ortalaması yüzdelik 56.3’e yükseldi. bahis konusu haftada bitiren kredilerindeki büyüme yüzdelik 60.5’e, TL ticari cesaret büyümesi ise yüzde 49.9’a artış gösterdi.

Artışı tefevvuk etmek üzere vadeler kısaltıldı

BDDK eylülde 50 bin TL üzeri mütemmim kredilerinde önel sınırını 36 aydan 24 ayak tabanı indirmişti. Sabık hafta ise 100 bin TL kendisine kullanılmamış tıpkı cızık tanımlandı ve önel 24 aydan 12 taban indirildi. Minval Bankası, april böylecene çabucacık mütezayit ticari kredileri gemlemek üzere yüzde 25’e vasıl oranlarda zorunlu denk yükü getirmiş, acilen peşi sıra BDDK da sermaye
yeterliliği hesaplamasında kullanılacak riziko ağırlığını artırmıştı.

Faizlerdeki artışa rağmen kredilerde temenni sürekli artıyor

Verilere bakarak, bitiren kredileri sabık yıla göre 190 milyar TL artışla 890.3 milyar liraya bundan sonra. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları dahi almanak 109.2 bilyon TL artarak 269.3 bilyon TL oldu. TL ticari yüreklilik hacmi ise 985.8 bilyon TL yükselişle 2.5 trilyon TL’ye bundan sonra. Bu süreçte faizler da yükseldi. Minval Bankası verilerine bakarak geçen hafta bireysel kredilerde averaj ürem yüzde 30.7’ye yükseldi ve sabık yıla göre 7.3 puan çoğalma kaydetti. Ticari itimat faizleri ise yüzde 24.9’a yükselerek, güzeşte yıla bakarak 4.6 nokta artım kaydetti. (Ay Işığı Özcan Ertürk – Sözcü)

BDDK’dan bireysel kredilere fren!

BDDK’dan 6 artırım finansman şirketine zindelik izni

BDDK’ya 2021’üstelik 200 bine mümasil şikayet geldi

 

Share: