Kimlikle seyahatin başlaması Sırbistan tayyare bileti aramalarını 5 intaç artırdı

Sırbistan’a kimlikle gezi edilebileceği, Bosna Hersek’e de yakın zamanda kimlikle seyahat döneminin başlayacağının açıklanmasının peşi sıra Sırbistan’daki şehirler amacıyla uçak bileti aramaları 5 ikmal, Bosna Hersek’teki şehirler üzere tayyare bileti aramaları ise 15 bitirme arttı.

Enuygun.com’dan yapılan açıklamaya göre, elverişsiz dışına gezmek isteyenlerin en çok kânunuevvel harcadığı konuların başında pasaport ve ara sınav işlemleri geliyor.

Ancak ara sıra ülkelere pasaport ve vizesiz Türkiye Cumhuriyeti çipli tanıtma kartı ile antre yapılabiliyor. Güdük süre ilk Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in bile pasaport ve vize olmadan mülakat edilebilecek ülkeler arasına gireceği ve konuya ilgili lazım tören düzeni işlemlerinin yakın zamanda tamamlanacağı müjdesini verdi.

Erdoğan, ayrımsız zamanda Sırbistan ile da kimlikle gezi amacıyla protokolün imzalandığını açıkladı. Bu kapsamda Enuygun.com çipli çehre ile yolculuk edilebilecek ülkeleri sıraladı.

Enuygun.com’un çipli çehre ile gezi edilebilecek ülkeleri üzere listesi şöyle:

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 dönme sürecek seyahatleri için pasaportsuz çipli tanıtma kartı ile seyahat edebiliyor. Eski ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor. Türkiye’den sayı farkı 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini rastlaşmak benzer. Hem tarihi hem plajları hem üstelik eğlence dünyası ile gezi severlere değişik benzeri dünya açan Kıbrıs, özel lezzetleri ile da dörtköşe benzeri dinlence imkanı sunuyor. KKTC’ye ulaşım üzere uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon kabilinden şehirlerden Ercan Havalimanı’na aracısız uçuşlar düzenleniyor.

Azerbaycan

2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından ara sınav istemiyor. Fotoğraflı ve çipli kullanılmamış çehre ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a gezi edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve sunma iri şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin bir nice şehrinden uçakla doğrudan yayılmak cins. Ülkenin ayrımsız sair cesim kenti olan Gence da hem gelişim hem da turistik açıdan varlıklı tıpkısı şehir.

Gürcistan

Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan üstelik üzeri ile girilen ülkeler arasında vadi alıyor. Artvin şehrine komşu olan Batum’a otobüs ile üstelik vurmak türlü. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa üzere şehirlerden aracısız namına Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

Moldova

Doğu Avrupa’nın genişlik bayağı ülkelerinden Moldova birlikte çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla ülfet edebilecek ülkelerden biri. Zalim ve Romen kültürüne yakın olan Moldova hele tarihi açıdan ensesi kalın ayrımsız devlet. O nedenle tarihi anlamda görülecek çok sayıda durak mevcut. Ayrıca ülkede bahar ve yaz aylarında site parkları bile öne çıkıyor. Moldova’nın sunu fazla ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil başşehir Kişinev. Kişinev bire bir zamanda ülkenin yegâne havalimanının bile bulunduğu şehir.

Sırbistan

Geçtiğimiz birkaç güne büyüklüğünde vizesiz kendisine ziyaret edilebilen Sırbistan, Türkiye ile paçarız kendisine seyahatlerde pasaportu dahi kaldırdı. Zımnında bundan sonra bakir kimlik kartları ile Sırbistan’a başvurmak türlü olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle de berenarı yüzü sıcak tıpkısı rota. Eski ve kullanılmamış kendisine ikiye ayrılan Belgrad’da temas bütçeye uygun otel bulunabiliyor.

Çok geçenlerde Bosna Hersek

Daha önce vizesiz fakat pasaportla seyahat edilebilen Bosna Hersek kullanılmamış alınan karara bakarak pasaportsuz, yalnızca kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre konuya ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından Bosna Hersek’e birlikte kimlikle yolculuk dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile oldukça adlı. Alelhusus Saraybosna ve Mostar arz adlı şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile dönük olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanı sıra doğası ile dahi dikkati çekiyor.

Share: