Kentsel dönüşümle 3 milyon 300 bin hane depreme dayanıklı ayla getirildi

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, sonuç 20 yılda kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında büyüklük genelinde 3 milyon 300 bin konutun dönüşümü gerçekleştirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentsel transformasyon çalışmaları, Nezaret öncülüğünde yerli idareler, ilişik kuruluşlar ve vatandaşların katılımıyla durumunda, fahri ve hızlılık ilkelerini merkeze düzlük adımlarla yürütülüyor.

Bu kapsamda 20 yılda kentsel dönüşüm uygulamalarıyla devlet genelinde 3 milyon 300 bin ev dönüştürüldü. Bu inkılap uygulamaları ve bina denetim çalışmalarıyla vatandaşların depreme dayanıklı konutlarda ikametleri sağlanarak yapı stoku güçlendirildi.

6306 dar Kıyamet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Kanun kapsamında düzenlenen kentsel dönüşüm uygulamalarının gerçekleştirildiği 279 “riskli alan” ve yeni iskân yeri olarak belirlenen “rezerv bina alanları”nda meydan düz 952 bin mutlak birimin yapımı ile mevki genelinde riskli yapılardaki 900 bin sayı özgür birimin yenileme faaliyetine bitmeme ediliyor.

Bu çerçevede güzeşte yıl kentsel transformasyon kapsamında 19 bin riskli yapı yıkılarak 164 bin hür vahit yenilendi. İstanbul’üstelik 93 bin, Ankara’üstelik 10 bin koyulmak amacıyla Türkiye genelinde 250 bin konutun dönüşümü sahada devam ediyor. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesine müteveccih vatandaşlara kira yardımı ve faiz desteği ile proje ve devletleştirme işlemleri amacıyla yaklaşık 30 bilyon 771 milyon lira ödendi.

37 bin içtimai donatıyla mensur edilen 1 milyon 180 bin sosyal konutla de vatandaşlar güvenli evlere kavuşturuldu.

Vekâlet marifetiyle ayrıca “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında 250 bin sosyal toplumsal hane ve 1 milyon ev amaçlı arsanın yapımı bile sürdürülüyor.

Öte yandan Bakanlıkça bina teftiş çalışmaları kapsamında de bugüne büyüklüğünde 6,6 milyon ev ve iş yeri denetlenerek, vatandaşların dayanabilen konutlarda oturmaları sağlandı.

İstanbul’de 695 bin mutlak birimin dönüşümü tamamlandı

Vekillik, 2023 Vizyonu ve Eylem Planları doğrultusunda Türkiye’nin depremsellik durumunu bile dikkate alınarak aciliyet en eden 1 milyon 500 bin nüsha konutun yenilenmesine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.

Özellikle beklenen Marmara depremi dolayısıyla kentsel dönüşümde İstanbul, bildirme dikkati calip illerin başında geliyor. Bu nedenle Nezaret, İstanbul’un bütününde vatandaşların birey ve dünyalık güvenliğini hatırlamak açısından şümullü ve hızlı bir şekilde kentsel inkılap çalışmalarını yürütüyor.

Buna göre, 10 almanak süreçte belediyeler ve özel sektörle bu arada İstanbul’dahi 695 bin bağımsız milletvekili birimin dönüşümü tamamlandı, 93 bin müstakil birimin bile tahavvül süreci devam ediyor.

Pendik Orta ve Dumlupınar Mahallelerinde 2 bin 27 bağımsız birimin tahliye ve yadımlama sürecini tamamlandı. Kartal Orhantepe Mahallesi’nde tahliye ve katabolizma süreci bitirilerek inşasına başlanan 1295 özgür birimden ve 130 özgür ünite teyit edildi. 73 bağımsız milletvekili birimin teyit süreci ve 1092 mutlak birimin inşaatı üstelik devam ediyor.

Maltepe Atışokulu Mahallesi’nde tahliyesi tamamlanan 446 özgür birim, andıran zamanda yıkılacak. Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 823 ve Ataşehir Yukarı Dudullu Mahallesi’nde ise 1563 mutlak ünite yıkıldı ve inşaatlara başlandı.

Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nde yıkılarak inşaatına başlanan 10 bin 765 mutlak birimden 1644’ü tasdik edildi.

Üsküdar Kirazlıtepe, Mehmet Akif Ersoy, Küplüce, Mebzul ve Bulgurlu Mahallelerinde yıkılarak inşaatına başlanan 3 bin 821 mutlak birimden 551’i tasdik edildi. 2 bin 620 bağımsız milletvekili birimin inşaatı bitmeme ederken 650 bağımsız milletvekili birim dahi münakasa aşamasında. Ümraniye Hekimbaşı Mahallesi’nde 615 ve Beyoğlu Okmeydanı Mahallesi’nde ise 939 bağımsız vahit yıkılarak inşaatlara başlandı. Eyüp Padişah İslambey Mahallesi’nde 653 özgür birimin yıkımı ise sürüyor.

Güngören Tozkoparan ve Gailesiz Osman Mahallelerinde yıkılarak inşaatına başlanan 1770 müstakil birimden 14’ü konfirmasyon edildi. Diğerlerinin inşaatı bitmeme ederken 590 müstakil vahit üzere kuralar çekildi.

Kağıthane Yahya Eksiksizlik Mahallesi’nde 745 bağımsız birim doğrulama aşamasında bulunuyor. Zeytinburnu Telsiz, Beştelsiz ve Merkezefendi Mahallelerinde 1113 mutlak birim yıkılarak, mensur çalışmalarına geçildi.

Esenler Askeri Alan’bile yıkılarak inşaatına başlanan 60 bin mutlak birimden 2 bin 108’i doğrulama edildi, 4 bin 860 müstakil birimin inşaatı dahi bitmeme ediyor.

Ankara’daki çalışmalar

Vekillik, kentsel tahavvül uygulamalarıyla Ankara’nın bile çehresini değiştirmeyi birlikte hedefliyor. Buna bakarak Mamak, Karaağaç, Dutluk, Anayurt-Gülseren ve ayrıksı mahallelerde toplam 10 bin 200, Altındağ, Cinderesi ve Aktaş’ta 1000, Elmadağ’birlikte 400 kalkmak amacıyla hep 11 bin 600 konutun yapımına müteveccih çalışmalar sürdürülüyor.

İzmir’birlikte ise Bayraklı’bile 1400, Karabağlar’da 1600 bölük ile sarsıntı sonrasında yapımı başlayan 5 bin 500 konutun inşasına müteveccih çalışmalar bitmeme ediyor.

Sivas’tan Trabzon’a, Hakkari’den Konya’ya kentsel transformasyon

Türkiye’nin ciharıyek yanında bitmeme eden dönüşümler kapsamında Sivas Merkez’birlikte Altuntabak Tuzlugöl Mahallesi’ndeki ihtiraz yapı alanında 475 konut, Kocaeli’nin İzmit, Dilovası, Bataklık ve Çayırova ilçelerinde önce etapta 3 bin 450 girmek üzere bütün 6 bin 500 konutun yapımına yönelik çalışmalara bitmeme ediliyor.

Trabzon’bile 3 bin 820, Hakkari’dahi 3 bin 250, Şırnak’ta 10 bin 600, Diyarbakır’bile 6 bin 500, Adana’üstelik 880, Mardin’da 5 bin 600 basamak ve ticari mutlak birimin üretilmesine yönelik çalışmalar sürerken, bağımsız birimlerin iri bire bir kısmı adalet sahiplerine tasdik edildi.

Erzurum Yakutiye’bile 1800, ülke genelinde ise hep 2 bin ev ile Konya’nın Maksat ilçesi Minnet Mahallesi’nde 1400, Kadınhanı’nda 470, Ilgın’bile 100 gelmek üzere farklı ilçelerle gelişigüzel toplam 3 bin bağımsız birim inşa ediliyor.

Kütahya form ve Pazarlar ilçesinde 1300, Bursa’de 1350, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde ise kestirmece 600 konutun imal çalışmaları başlatıldı.

Mersin’in Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi rezerv yapı alanında tamamlanan 416 bölük ve 44 hareket yeri için birlikte açacak dağıtımı sürecine geçildi.

Samsun’un Canik ve İlkadım ilçelerinde projelendirilen 2 bin 112 konuttan 678’i tamamlanarak adalet sahiplerine doğrulama ediliyor.

“Tarihe vefa, geçmişe kaçınmak”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tarihi site merkezlerinin “tarihe vefa, geçmişe kaçınmak” anlayışıyla dönem yüzüne çıkarılarak diriltme edilmesine müteveccih icraat gerçekleştiriliyor.

Bu süreçte Erzurum’da “Tarihi Şehir Merkezi Projesi” kapsamında Yakutiye Ulu Cami ve Çifte Minareli Fakülte çevresinde belirlenen riskli alandaki kıytırık yapıların kamulaştırılarak tahliyesi ve tarihi bina ve dokunun bölüm yüzüne çıkarılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Aynı anlayışla Bursa Hanlar Bölgesi, Balıkesir Zağnos Vakur, Bitlis Ekin Mahallesi, Konya Mevlana Çarşısı ve çevresi, Ankara Hergelen Meydanı, Diyarbakır Sur, Şanlıurfa Kültür Yolu Projesi kadar 45 ilde 80 yerde tarihi site merkezi projeleri sürdürülüyor.

Share: