Bankaları dolandıran şebekenin 9 üyesi tutuklandı

Bankaları dolandıran şebekenin 9 üyesi tutuklandı

İSTANBUL – İstanbul merkezli 9 ilde yolsuz prosedür yaparak bankaları 100 milyon teklik dolandıran ve balaban aynı hastalıklı yapan şebekenin 9 üyesi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgilere bakarak, banka sistemlerinde yöntemsiz işler yaparak bankaları yaklaşık 100 milyon liralık dolandıran 32 kişilik benzeri şebekeye müteveccih İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca sormaca küşade, İstanbul Finansal Suçlarla Savaş Idarehane polisi eliyle 9 ilde planlı operasyonla çökertilmiş ve 24 şüpheli yakalanmıştı. 6 dönem evvel İstanbul, İzmir, Adana, Tekirdağ, Kocaeli, Uşak, Batman, Elazığ ve Tunceli’de yapılan operasyonlarda gerçekleştirilen aramalarda ise 39 nüsha pos cihazı, değişik bankalara ilgili haddinden fazla sayıda kredi kartları, 400 bin TL mal, 49 sikke, 3 av tüfeği, 2 pompalı tüfek ve 1 ruhsatsız tabancanın ele geçirilmişti. Esasen bir şüphelilere ilişkin işyerinde yapılan aramada umum sağlığını ve güvenliğini tehlikeye

düşürecek şekilde, tarihi eski çikolata, yemiş suyu, salça ve kuruyemiş kabil gıda ürünlerini stokladıkları, eriyik marifeti ile koliler üzerindeki etiket tarihlerini silerek, kurulan düzenekle üzerlerine ileri günlü barkodlar yapıştırıp piyasaya sürdükleri belirleme edilmişti.

Operasyonda yakalanan 24 şüphelinin polisteki sorgusu sona erdi. İfade işlemlerinin böylelikle adliyeye gönderme olan zanlıların ikisi azade bırakılırken, 13 kaba için ise “adli kontrol hükümleri” uygulandı. Geri kalan 9 kanalizasyon üyesinin ise zat ise gönderme edildikleri mahkemece tutuklandığı öğrenildi. Öte yandan ameliyat kapsamında ele geçen malzemeler ise emniyette sergilendi.

Share: