Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den Kentsel Tahavvül Finansman Paketi’ne ilgili izah Açıklaması

MEHMET AKİF TEMIZ/EŞBER AYAYDIN – Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentsel dönüşüme ilgili yürüttükleri kampanya kapsamında Türkiye’nin değme ilinden pahal dilek aldıklarını söyledi.

Bakan Bitkisel, Şanlıurfa’birlikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’bile hane ihtiyacının giderilmesi noktasında daima kullanılmamış adımlar attıklarını dile getirdi.

Depremin ardından hasar gören konutların yenilerini boşaltmak amacıyla Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile coşkun bire bir faaliyet yürüttüklerini belirten Bitkisel, kentsel dönüşüme verdikleri öneme dikkati çekti.

Nebati, elan ilk konut sahipliğine ilgilendiren kampanya açıkladıklarını hatırlatarak, “Türkiye’bile özellikle İstanbul almak üzere Ankara ve başka illerde bu adımları attık. Bu hafta Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla işbirliğiyle kentsel inkılap noktasında ne yapabiliriz diye niteleyerek geçmiş çalışmaları üstelik güncelleyerek, üç haftalık bunaltıcı ayrımsız çalışmayı bu hafta car ettik. Bu ilan çerçevesinde ilkin konut sahibi veya hasarlı ya dahi kentsel dönüşüm içerisinde olan konutlarımızla ilgilendiren ayrımsız kampanya düzenledik. Aynı zamanda bu konutların yapımında lüks almak isteyen müteahhitlerin bile yine burada faydalanabileceği tıpkı çatı oluşturduk.” diyerek konuştu.

Hazine Maliye Bakanlığının bu anlamda birlikte üzerine çok korkulu ayrımsız dara aldığını vurgulayan Nebati, “Kentsel Transformasyon Finansman Paketi”hangi dayalı şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın 600 baz benek olarak vermesi müstelzim yardım miktarını 840 temel puanına çıkararak 1,49 faiz oranıyla kim bunun 840 civarında baz puanını tığ karşılamış olacağız. Bu kıyasla kentsel dönüşümün çokça hızlı bire bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında ağır sıklet bir etap atmış olduk. Gördüğümüz kadarıyla özellikle İstanbul görünmek üzere ülkemizin seçme ilinden bununla ilişkin sakil bir murat oluştu. Alelhusus birlikte belediyelerimizin bu konuda bizimle işbirliği yapma noktasında talepleri oluştu. Alt Bölüm yapmaksızın parçalanmamış belediyelerimize kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi noktasında üzerimize sakıt bu sorumluluğu karşılama kaydıyla birlikte yürütme kararlılığında olduğumuzu tabir ettik.”

Vatandaşın çok uygun koşullarla elde edebileceği bu kredilerle evlerini yenileyebileceğine belen eden Nebati, müteahhitlerin birlikte bu alanlara girebilmesi noktasında elde etmiş oldukları bu ibdai tasarımın faydalı olacağını kaydetti.

Nebati, tıpkısı şekilde belediyelerin birlikte ortaya koyacağı performansla tıpkısı taraftan depremden hasar gören konutların tesliminde acul tıpkı gelişme sağlanacağını değişik taraftan da özellikle İstanbul’birlikte kentsel dönüşümün hızlanması için posta açıldığını ifade etti.

Müteahhit, uray ve vatandaşa çağrı

Bakan Nureddin Nebati, vatandaşlardan kentsel dönüşümle ait kolaylaştırıcı namına aldıkları bu tedbirleri kullanacak iradeyi ortaya koymalarını istedi.

Müteahhitlere de çağrıda mevcut Bitkisel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kolaylaştırdığımız ve hemen alelacele herkesin ulaşabileceği serbest bir alanın sağlandığı ortamda lütfen sizler de bu konuda hızlı tıpkı şekilde kadem atın. Belediyelere çağrımız var. Kentsel transformasyon planı edilen yerlerin bir dakika amacıyla bütün siyasi saikleri benzeri tarafa bırakarak oradaki vatandaşlarımızla işbirliği yolunu açıp çekince alanlarına yönlendirilecek şekilde tıpkısı tarafta konutların baştan yapılması tıpkısı zamanda konutların baştan mamure edilmesi noktasında muktezi adımları atsınlar. Tığ Hazne ve Maliye Bakanlığı olarak Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile sahada karşıya karşıya kalabileceğimiz problemlerin birlikte hızlı ayrımsız şekilde çözümü noktasında net kendisine irademizi koyuyoruz. Umum aksaklıkları benzeri dönüş içerisinde çözebilecek irademiz var. Benzeri zaman ilk lütfen bu imkanlardan hep vatandaşlarımız faydalansın.”

Share: