KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ HAVA PROJELERİ ARASINDA YERİNİ MATLUP

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bire bir damga kadar, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında balaban ayrımsız ivme oluşturacak, Türkiye’nin çalım projeleri ortada yerini takanak’ dedi.

Maşrık Karadeniz’i Orta Şark, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın genişlik ayrıntılı 3’üncü, Avrupa’nın ise yer ayrıntılı koşa tüplü karaca yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde çırağ müşahede töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların geceli gündüzlü sürdüğünü tamlayan Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı lehçe sınırları üstelik aşarak toptan çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi toptan ayrımsız geri hizmet süper güce tevcih etmek, erişim ağlarını bollatmak ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki muallel bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Maşrık Karadeniz’in yeryüzü heybetli tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne bile bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde haddinden fazla sayıda projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Karaismailoğlu, ‘Bu kıymetli projemizi, eksiksiz Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği için Karadeniz Kıyı Yolu, kenar kesimindeki iskân yerlerini erdemli standartlı bire bir ulaşım ağı ile birbirine bağlıyor. bununla birlikte başlattığımız kuzey-güney akslarını ıslah çalışmaları kapsamında bölgede stabil haddinden fazla sefer ve tünel yapımını da projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kadar nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri aynı araya getiren Zigana Tüneli da şimal-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin arz önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede düz düzlük Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü ağız ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut cesamet yolu ikişer şeritli mukassem kat haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre daha dun çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda girmek amacıyla koşa tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-tutma ve nihai beton şümul çalışmalarını zaten tamamlamıştık? diyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK TOPLAM 139 MİLYON TL ARTIRIM EDİLECEK’

Tünelde devam fail icraat karşı hikmet veren Vekil Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Makro aşamaları geride bıraktık, elektro mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel sorti kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını dahi tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; mevcut defa 8 kilometre kısaltılmış olacak. Sonunda seyahat süresi kestirmece 30 dk azalacak. Bu birlikte büyük tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL koyulmak amacıyla almanak hep 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı dahi 18 bin titrem daha bir iki gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına daha çok dar eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Yeniden, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, alelhusus kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek kere kullanıcılarına tehlikesiz ve konforlu gezi imkanı sağlayacağız. Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut dağ virajlar, rampalar ile birlikte sarp yamaçlardan taş düşmesi üzere problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine problemsiz akışı çıktı mümkün olacak. Böylelikle arsıulusal ticaretin henüz acul ve güvenilir yapılmasına nazik katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN ÇEKICILIK PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Vekil Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerel kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri eliyle düz yazı edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’birlikte ilk defa yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde teşekkül edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun seçkin birinde 1 bozulmamış, 1 dahi kirli çekicilik oluşmak için bütün 6 sayı havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların ayrımsız ayrıksı zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak benzeri mühür kabilinden, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında kocaman tıpkısı ivme oluşturacak, kullananlara, mıntıka halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin çalım projeleri beyninde yerini takanak. Zaten eğer gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz amor varsa, bakım teksir isteği varsa, geçilmez denen yollar argıt verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’de düzenlenen değişik çalışmalar üzerine bile bilgelik veren Nazır Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Pınar, Akçaabat-Söğütlü-Bulutsuz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere toplanmiş proje tutarı 26 bilyon 905 milyon lira olan 24 karayolu projemize bitmeme ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: