Eğitimlerini bütünler 263 hafız icazetname aldı

Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli Spor Salonu

İstiklal Marşı’nın okunması

Hafızların salona girişi

Hafızlar ve vatandaşlardan görüntü

Kült İşleri Komutan Yardımcısı Kıymet Kıvrak konuşması

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim Konuşması

Hafızlara vesika ve hediyelerinin verilmesi Bayburt’ta eğitimlerini bitiren 263 hafız icazet aldı

BAYBURT AA) – Bayburt’ta İl Müftülüğüne sadık Kur’an kurslarında Kur’an-ı Cömert’i ezberleyen 254 mektepli üzere hafızlık diploma merasimi düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli Spor Salonu’nda düzenlenen merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’dakika-ı Kerim tilavetinin arkası sıra genç hafızlar tekbirler eşliğinde hocalarıyla gelişigüzel tören alanına geldi.

Ilmek İşleri Komutan Yardımcısı Ayar Ruhlu, burada yaptığı konuşmada, hafızlığın temas kişiye talih olan bire bir kayra olmadığını söyledi.

O sebeple hafızlığını tamamlayan 263 öğrencinin herhangi bir çeşit tebrik ve takdiri hak ettiğini belirten Zinde, “Bildirme aldatıcı tören Kur’dakika için yapılan merasimdir. Yeryüzü filinta sedir, zarfında Kur’dakika’ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. Genişlik balkı mekan, Kur’zaman’ın okutulduğu mekandır. Bildirme hayırlı sadaka, Kur’an-ı Semih hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple şu anda burada bildirme görklü insanlar topluluğuyla bu arada olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Bu kardeşlerimiz, hafız olan yavrularımız, vahyi taşıyan meleklerin dostu olmuşlardır. O sebeple değme tür tebrik kartı ve takdiri adalet etmektedirler.” diye konuştu.

“Saklayan sayısı ülkemizde hoppadak 2022 yılı için 12 bin 500 olmuştur”

Ülkenin ciharıyek köşesinde Kur’an’ın sesinin yankılandığına meni fail Hayatiyetli, şunları kaydetti:

“Bir yılda hafızlık belgesi verdiğimiz hafız sayısı ülkemizde yemeden içmeden 2022 yılı üzere 12 bin 500 olmuştur. Bu tarihinin bildirme faziletli rakamıdır. Cenabıhakka hamdüsenalar olsun şu anda bizim 4-6 yaş grubunda Kur’dakika kursuna devam fail 175 bin yavrumuz bulunmaktadır. 175 bin 4 ve 6 yaş grubunda yavrumuz besmele çekmekte, hamdüsena getirmekte. Temel babaya saygıyı, Cenabıhak sevgisini, peygamber sevgisini, yurt sevgisini, canlılara hürmet ve merhameti öğrenmeye başlamıştır. Elden 4-6 yaş değil, ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarımızla, hafta sonu düzenlediğimiz Kur’dakika kurslarımızda ve gene şu dakika bakımından 1500 leyli Kur’dakika kursumuzda 84 bin hafızlığa çalışan yavrumuzla ülkemizin ciharıyek köşesinde Kur’dakika’ın sesi, nefesi yankılanıyor. Ne kadar şükretsek azdır.”

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim dahi Bayburt’un çokça düşündürücü aynı dolaşma yaşadığını söyledi.

Hafızlık kültürünün Bayburt’ta haddinden fazla ruhlu tıpkı şekilde yaşatıldığını dile getiren Epcim, “Bu anane çok derinlerden gelmekte. Küçük Asya irfanı örneğinin çokça şanlı şehirlerinden birisi Bayburt. Haddinden Fazla koskocaman alimleri, insanları, islam gizemciliği büyüklerini çıkarmış bire bir şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna yöneltme geleneğinin da çok canlı şekilde hep birlikte rüyet ediyoruz. Bunun mutluğu içerisindeyiz.” dedi.

Epcim akıbet 3-4 yılda kentte Kur’zaman kursu altyapısının de geliştirildiğine meni ederek, ilk defa bu oranda hafız yetiştirildiğini aktardı.

İl Müftüsü Hasan Başoğlu ise Bayburt’ta ilk defa 3 sene üzere güdük sürede 263 hafızı mezun ettiklerini belirterek, bu süreçte hafızların yetişmesine destek olan Bayburtlulara teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra Kült İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Oturmuş Başkanı Hafız Osman Delice riyasetinde hafızlar, çizin çizin Kur’anı Cömert’den ayetler okudu. Törende daha sonra hafızlığını tümler 263 öğrenciye protokol üyelerince şehadetname belgeleri ve mütenevvi hediyeler verildi.

Törene, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Doğruluk Komisyonu Başkanı Mehmet Demirci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, Açıkgöz Komutanı Mümessil Albay Talha Övet, Güvenlik Müdürü Nihat Ince, Diyanet İşleri Başkanlığının dip düzem yöneticileri, hafızlar ve aileler katıldı.

Share: