590 yıllık medreseyi 150 bin ila 1 milyon liralık ortada kiraya çıkarttı

Melikgazi ilçesi Camikebir Mahallesi’ndeki 590 almanak Hatuniye Medresesi’nin dış cephesine medresenin sahibi Mustafa Kemal Tatar, ‘Sahibinden Kiralık’ ilanı astı. 500 metrekare alan ve 14 bölümden oluşan tarihi bina, 4 yılın peşi sıra 2’nci defa kiraya çıkarıldı.

“BAYBURT’TAN ÖZEL USTALAR GETİRDİK”

Medresenin sahibi Mustafa Eksiksizlik Tatar, rahmetlik babası Hacı Mustafa Tatar’ın Hatuniye Medresesi için çok çok say ve resülmal harcadığını söyleyerek, “1980 yılında bu medresenin kenarında yapım demiri satıyorduk. O yıllarda medrese; harap ve bitkin aynı haldeydi. Babam medreseyi bu vaziyette görünce satın aldı. O dönme buranın 170 mirasçısı vardı. Biz dahi 1980 yılında 170 mirasçıdan bu medreseyi satın aldık. O, tarihten beri sahibi konumundayız. Değme yeri, hapishane deşik haldeydi. Dışarıda kapı ve duvarları yoktu. Medresede çay ocağı, kunduracılar ve bakkal vardı. Merhum babam, hepsini çıkardı, mücahede verdi. Bayburt’tan özel ustalar getirdik. Planına, projesine akla yatkın şekilde baştan sakat haline döndürdük” dedi.

“KİRA BEDELİNİ ELASTIK TUTUYORUM”

Tarihi medresenin restore edilmesinin 10 yıl sürdüğünü tamlayan Tatar, “1993 yılına kadar babam sürekli restosrasyon amacıyla mal harcadı. Tamamen halis sermayemiz ile bu işi üstlendik. Temas hafta da medreseye gidip, bakıyorum. Bir eksiği olup, olmadığını durumunda gözlemliyorum. Kurumsal tıpkısı müstecir olursa; kiraya vereceğim. Kira bedelini esnek tutuyorum. Benim amacıyla gür birisi olması, kurumsal olması koca. 150 bin liraya birlikte 1 milyon liraya bile kiraya verebilirim. Fakat bereketli birisi olsun” diye niteleyerek konuştu.

HATUNİYE MEDRESESİ

Hatuniye Medresesi, Dulkadiroğulları’ndan Nasıreddin Mehmed vasıtasıyla 1432 yılında yaptırıldı. Tarihi çatı, tek kıvrım, belirgin avlulu ve 2 eyvanlı olarak tasarlandı. Güneybatı cephesinin ortasındaki taç kapısının köşelerinde, lotus yapraklı başlıklara topluluk sütunceler bulunuyor. Tarihi medrese, klasik Selçuklu geleneğine akla yatkın adına düz yazı edildi. 2 eyvana cemaat medresenin, antre eyvanının karşısında yalman tonozlu anne ayvan, bunun iki tarafında ise kubbeli birer sınıf meydan alıyor.

Share: