İzmir haberleri… Ünlü tatil merkezi Çeşme’de Ilkgüz kocaoğlan neredeyse Ağustos ayı ile yarıştı

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başbuğ Yardımcısı ve Pınar Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başbuğ Yardımcısı Orhan Doküman, “Çeşme’bile, bu yıl eylül kocaoğlan az daha ağustos ayı ile yarıştı. Hem havaların güzelliği, hem de mahdut dışından Pınar’ye çokça murat olması nedeniyle ilkgüz ayı oldukça mebzul geçti. Ecnebi misafir oranımız yüzdelik 40’lara ulaştı” dedi.

2022 turizm sezonunun Türkiye’da beklendiği kadar geçtiğini anlatım fail Veli Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı Orhan Vesika, “2019 yılı verilerine yaklaştığımız bire bir zaman oldu; amma bizim hedefimiz 2019’u geçmekti. Umarım bunu 2023 yılında başaracağız” dedi.

“2019 yılında Türkiye’ye 52 milyon turist gelmişti. Bu sene bu benzer 32 milyon 500 binlerde” diyen Vesika, “Amma sene sonu itibariyle 40-42 milyon bandında olmasını bekliyoruz. 2023’te, 55 milyon gezgin hedefini yakalayacağımızı umuyorum” diye konuştu.

“Ekim ayında doluluk yüzde 50 dolayında”

Çeşme’dahi, ilkgüz ayının bile oldukça deli dolu geçtiğine ilgi çekici Doküman, “Çeşme’birlikte, bu yıl eylül kocaoğlan neredeyse ağustos ayı ile yarıştı. Hem havaların güzelliği, hem dahi sıkı dışından Çeşme’ye çokça temenni olması nedeniyle Eylül kocaoğlan bile berenarı dolgunca geçti. Yabancı konuk oranımız yüzde 40’lara ulaştı. Bu celal, birkaç yıl öncesine kadar yüzde 20 yabancı, yüzde 80 yerliydi. Yabancı pasaportlu vatandaşlardan bahsediyorum. Dar dışında etkin yahut kıpırdak Türk vatandaşlardan değil. Bizde eylül kocaoğlan, yüzdesel namına ağustos ayından henüz bereketli geçti. Tabi ağustos ayı da yüzdelik 90’ın üzerindeydi. Ilk Teşrin ayı ise şu anda yüzde 50 dolaylarında. Haddizatında bu bile ongun aynı kopya. Havalar bibi iyicene gidiyor. Havalar soğudukça misafirlerimizin otel içine çekileceğini, SPA’ya yöneleceğini, lobide ara geçireceğini, arz önemlisi üstelik toplantı gruplarının geleceğini düşünüyorum. Pandemi zımnında 2 yıldır ertelenen toplantıların aceleci tıpkı şekilde yapılmaya başlandığını görüyoruz. Ilk Teşrin ve son teşrin aylarına çok dilek var. Bizim otelimizde da az daha gelişigüzel hafta güruh grubumuz var. beraber termal müşterilerimiz dahi gelmeye başladı” diyerek açıkladı.

“Yüzde 50 çöz alım satım, yüzde 50 aut ilişki, bizim için idealdir”

Çeşme’deki yabancı gezmen çeşitliliği üzerine bile bilgi veren Belge, “Şuanda Çeşme’dahi ecnebi seyyar çeşitliliği berenarı aşkın. Amerikalılar’ın beraberinde Acımasız, Ukraynalı, Belçikalılı, Yunanlı, Azerbaycanlı, Dubaili, Çinli turistler Çeşme’bile tatil yapıyorlar. Pandemi öncesinde, bizim otelimizde Uzakdoğulular birinci sıradaydı, Almanya ise ikinci sıradaydı. Uzakdoğu’dan baştan ayrımsız atak olmasını bekliyoruz. Turizmde çeşitlilik çokça eke. Vakit Kaybetmeden yurtiçi veya elden yurtdışı çalıştığınızda çokça bire bir şey elde edemiyorsunuz. Tenevvü olursa kaliteniz bile artıyor. Yüzde 50 çöz Iş, yüzde 50 aut Ilişki, bizim için idealdir” diye belirtti.

“Turizm fuarlarında Çeşme’yi yeryüzü gür şekilde temsil edeceğiz”

Teşrinievvel ayı sonundan itibaren turizm fuarları takviminin işlemeye başlayacağını ifade eden Belge, “Bu ayın 27 ve 28’inde Antalya’de turizm fuarı var. Ilk Teşrin kocaoğlan sonu itibariyle bizim fuar takvimleri işlemeye başlıyor. Son Teşrin ayında, İngiltere WTM fuarı var. Tezce arkası sıra Selanik fuarı var. O fuarın ardından üstelik Travel Turkey fuarına odaklanacağız. Travel Turkey, bu yıl çokça deli dolu geçecek gibi gözüküyor. Pandemi sonrasında sabık yıl geçmiş açıldığında çokça hareketliydi. Bu yıl dolup taşacağını düşünüyoruz. Aldığımız veriler öyle gösteriyor. Hem Pınar Belediyesi, hem ÇEŞTOB hem bile otelimiz olarak fuarda yerimizi alacağız. Ardından Gücük Ay ayında dünyaca ünlü EMITT fuarı, Hollanda Utrecht fuarı, Berlin ITB fuarı, Nisan ayında Azerbaycan fuarı, Mayıs ayında Dubai fuarı var. 2 senelik aradan bilahare bu fuarlarda Çeşme’yi arz iyi şekilde künde edeceğiz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te, Türkiye, ekonominin jeneratörü olan turizm alanında büyük benzeri sıçramaya geçecektir” diyerek aktardı. – İZMİR

Share: