Yaralanan 5 yaşındaki Ceren’e evvel müdahale Memleha Belediyesi personelinden

İstanbul D-100 Karayolu Tuzla mevkiinde cemaziyelevvel öğle vakti saatlerinde iki aracın karıştığı gidiş geliş kazası meydana geldi. Kaymakamlık sırasında tıpkı aracın ayrıksı araca sol tarafından vurması üstüne miftah içerisinde bulunan 5 yaşındaki Ceren, yüzünden yaralandı. Öğün kenarında ağlayan Ceylan’in imdadına Tuzla Belediyesi personeli yetişti. Tuzla Belediyesi vasıtasıyla rastgele personele sunulan ana sıhhi imdat eğitimi yardımıyla Ceren’e evvel müdahaleyi özne Ahmet Yalçınkaya cankurtaran gelene kadar bekledi.

Tuzla Şehremini Dr. Şadi Edip sosyal iletişim araçları hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Geri Memleha E-5 ‘birlikte yaşanan gidiş geliş kazasına müdahale fail düzentileme arkadaşımıza duyarlılığı üzere teşekkürname ederim. Çalım içi eğitimlerde haddinden fazla önem verdiğimiz ayrımsız konudur sıhhi imdat eğitimi. Titizlikle bu eğitimlerimize bitmeme edeceğiz. Kazazede kardeşimize önceki olsun” dedi.

“CEREN’İ HAREKET ETTİRMEDEN YARALARINA ANDIRMAK İSTEDİK”

Felah Mahallesi’nde sorumluluğumuzda bulunan bir parkın işlerini tahsis etmek amacıyla gitmiştik diyen Tuzla Belediyesi personeli Ahmet Yalçınkaya, “Et Kafalı dönüşte D-100 Karayolu’nda çabucacık önümüzde tıpkı kaymakamlık meydana geldi. Elem tıpkısı kazaydı. Biz birlikte hemencek olaya değinmek için olay yerinin güvenliğini aldık. Dubaları yola dizdik. Kaymakamlık özne araçta 3 çocuk olmak için 5 sevimli vardı. Çocuklardan ayrımsız tanesi eskimemiş doğmuştu. Hastaneye kontrole gidiyorlarmış. Ayrımsız tanesi 2-3 yaşlarında erkek çocuğuydu. Değişik ise 5 yaşındaki Ceylan’di. İlk adına bakir doğmuş bebeği arama ettim. Ayrımsız şeyi yoktu. O süt kuzusu çarpış düz tarafta değildi. 3 yaşındaki çocuk anneannesinin kucağındaydı.  O üstelik iyiydi. Ancak Ceylan eğin tarafta aracın vurduğu yerde oturuyormuş. Sırça parçaları ve aracın kâh parçaları suratına gelmişti. Yanağında, boynunda ve kafasında kanamalar vardı. İlk önce onları sakinleştirerek, Ceylan’i hareket ettirmeden yaralarına okşamak istedik” diye niteleyerek konuştu.

“APARTMANDAN BİR KOMŞUSU GELMİŞ GİBİ OYUNLAR OYNADIK”

Baktığında kafasında ve yanağında içki parçaları olduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Onları emin aynı bölgeye aldık. Yanımdaki arkadaşım özlük aracımızdan keyif çantasını getirdi. Başka bir vatandaşa 122 ekiplerini aramalarını dilek ettik. Esenlik çantası ile pansumanını ve tamponunu yaptık. Içki parçalarını kanama riskine karşı almadım. Elimi on paralık bırakmadım. Kanamasını yavaşlattım ve durdu. Ceren şoktaydı. Onunla oyunlar oynadık. Ne iz filmi sevdiğini sordum. Kardeşçe ettik. O 5 yaşındaysa ben üstelik 5 yaşında oldum. Neymiş o an ona arkalama fail birisi değil dahi apartmandan tıpkısı komşusu gelmiş kabilinden oyunlar oynadık. Ceren beni on paralık bırakmadı. Cankurtaran da gitmedi. Benim götürmemi istedi. Hassaten beni da hastaneye çağırdı kucağımdan on paralık inmedi. Çıktı ablan bakacak sana diye kandırma ettiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

“KENDİ ÇOCUĞUM AKLIMA GELDİ”

Ahmet Yalçınkaya, “Benim bile 5 buçuk yaşında çocuğum var. Hakeza anlarda insanın gözünün önüne zat çocuğu geliyor. Bu yaşananlar ve anlatılanlar hepimizin yapması gereken şeyler. Tuzla Belediyemizin personeline ilk yardım eğitimleri alması ve ilk yardım sertifikaları alması konusunda öncülük eden Başkanımız Dr. Şadi Muharrir’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Share: