İzmir, Denizli, Vazıh ve Manisa’da adli yıl küşat törenleri yapıldı

Iye Bölgesi’ndeki adliyelerde 2022-2023 Adli Yılı açılışı dolayısıyla törenler düzenlendi.

İzmir Adliyesi önünde yapılan törende Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Adli Etki Doğruluk Komisyonu Başkanı Oktay Kategori ve İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, yaptığı konuşmada adaletin tecellisi üzere fedakarca görev eden hakim, savcı, avukat ve adliye personelinin yeni adli yılını kutladığını belirtti.

Adli yılın açılışında sorunların dile getirildiğini, çözüme giden yolda empatinin haddinden fazla mefret olduğunu kaydeden Öztürk, “‘Tığ avukat olsaydık ne düşünürdük, hangi yapardık’ veya avukat arkadaşlar için de ‘biz bilgili, müddeiumumi olsaydık hangi yapardık’ diye düşünelim. Birbirimizi anlamaya çalışalım. Yargının ana unsurlarıyız. Birbirimizden ayrımız yok. Gelişigüzel çalışacağız ve bu adaletin tecellisini nail olmak birlikte en balaban görevimiz olacak.” dedi.

İzmir Adli Hâkimiyet Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Zümre da geçmişe bakıldığında yargısal hareketlilik namına çokça çok gelişme hatim ettiklerini belirterek, “İzmir Adliyesi hususi bire bir adliye. Burada çalışmak tıpkısı dokunulmazlık. Çelenk koyarken Atatürk büstü altında yazan saraka, ‘Hak, değme cins kuvvetin üstündedir’. Bu mottoyu aklımıza yazarak bu düsturla görev yapalım.” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel üstelik konuşmasında avukatların yaşadığı sorunlar ve hal önerileriyle ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Denizli’deki merasim

Denizli Adliyesi önündeki törende ise Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Rüşvet Mahkemesi Başkanı Ersin Körpınar ve Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Bölükbaşı, konuşmasında yıpranmamış adli yılın bilcümle etki teşkilatına doğru olmasını diledi.

Hakim ve savcı olmanın tek yalınç olmadığını, sorumluluklarının farkında olduklarını rapor eden Bölükbaşı, “On Paralık yalın kat tıpkısı iş yükü altında değiliz. Binlerce dosyaya nazır bilge ve müddeiumumi meslektaşlarımız var. Bunlar mazeret değil, bittabi ki bunları çözmesi gereken esasen bu ihtişam. Bu çözüm yöntemlerini bile bulacaklar ve çözülecek. Tığ bilgili ve savcı adına çokça ümit içine girmeyiz, istemeyiz da.” diyerek konuştu.

Törene Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, Doğruluk Komisyonu Başkanı Ahmet Bulut, Pamukkale Şehremini Avni Örki, Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan ile egemenlik mensupları ve avukatlar katıldı.

“Vicdan sahibi hukukçular adaletin bildirme nazik güvencesidir”

Manisa’üstelik da Hak Sarayı Bahçesi’nde planlı törende mütekellim Manisa Cumhuriyet Altını Başsavcısı Şanlı Ulu Yılmayan, kullanılmamış adli yılın hayırlara komütatör olmasını diledi.

Yılmayan, ruz boyunca türe ve adaletin tesisi üzere devletler kuran Türk milletinin, adaleti tam vatandaşlarının bildirme bittabi hakkı namına gördüğünü belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti de bu anne üstüne düz yazı edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bağımsızlık, gelecek, özgürlük seçkin husus adalette vardır’ sözü cumhuriyetin inşa edildiği anlayışın özetidir. Ülkemizin birliği, geçim ve kardeşliğinin sonsuza çatışma sürmesi amacıyla arı sili, vicdan sahibi hukukçular adaletin arz büyük güvencesidir.” dedi.

Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona üstelik adli yılın açılışının kendileri üzere şanlı bir zaman olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Müstakil, diri ve adaletli ayrımsız yargının tesisi hepimiz için güvencedir. Eksiklik, aksaklık ve yanlışlıkların söylenmesi ve düzeltilmesi bilgili-müddeiumumi-avukat üçlüsündeki beherglas unsurun ve nihayette hepimizin görevi ve sorumluluğudur.”

Törene Manisa Doğruluk Komisyonu Başkanı Şahap Bahtiyar, daire müdürleri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Münevver Adliyesi önünde düzenlenen törende ise Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Aydın Doğruluk Komisyonu Başkanı Alemdar Kürşat, Aydın İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün ve Aydın Baro Başkanı Anıl Şanlı, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende Eker, Kürşat ve Mefret günün önemine ilişkin konuşmalar yaptı.Share: