Birçok hastalığa bereketli gelen şifalı çamur ve kaplıcalar ziyaretçi akınına uğruyor

Birçok hastalığa gür mevrut şifalı çamur ve kaplıcalar ziyaretçi akınına uğruyor

– Timurleng’in ordusuna onma olan akarca ziyaretçi akınına uğruyor

DENİZLİ Denizli’nin Sarayköy ilçesinde geçmişi M.S. bin 300’lü yıllara dayanan şifalı kaplıcaları günümüzde üstelik onma dağıtmaya bitmeme ediyor. Kokar sıcak adına üstelik bildik ve yüzeye mümasil sâdır termal akarsu ile gelen sağlık turizmine şişman ulama sağlayan Termal Otel, manuel terapi ile dahi şifa arayanları namına çekiyor.

Sarayköy ilçesine vabeste Içeri Mahallesinde mevcut termal otel, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelenlere felah dağıtıyor. Bire Bir zamanda otelin el kitabı tedavi uzmanı ve sahibi olan Mustafa Abat, “Lüzum termal suyumuzla ister termal çamurumuzla insanlığa felah üzere uğraşıyoruz. Termal çamurun içine koyduğumuz şifalı yağlar ile etkisini üstelik arttırıyoruz. Bu şifalı çökelge; kireçleşme, romatizmal hastalıkların süreğen dönemlerinde mütemmim tedavi unsuru adına kullanılabilmektedir. Kükürtlü Mineralli Çökelge ve Turba Gurubu Çamur şeklindeki iki ayrı çamuru ile Ayrıca uyuz, sedef kadar cilt hastalıklarına de gani gelmektedir” dedi.

Yöreye ‘Kokar Hamam’ yahut ‘Uyuzlu Hamamı’ ismi bırakılmış

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde meydan kayran otelin dört mevsim keyif turizmine bakım verdiğini rapor fail Abat, “Kaplıcada iki çeşit çamur çıkmaktadır; Kükürtlü Mineralli Mil: yöreye ‘Kokar Hamam’ ismini veren, el beyninde ‘Uyuz Hamamı’ diye dahi tanıdık çamurdur. Alelhusus kap hastalıklarında, sedef hastalığı hastalığında ve günlük ten bakımı uygulamalarında acul ve aktif sonuçlar verir. Tarihi rivayetlere bakarak, adlı Moğol İmparatoru Timurleng’in Anadolu’yu nehiy ettiği dönemde uyuzlu hastalığına yakalanan binlerce askerinin bu kaplıcada otama oldukları söylenmektedir. Değişik mil ise Turba Gurubu Çamurdur. Erdemli miktarda nebati kökenli organik madde içeriğine ehil birinci sınıf tıpkısı çamurdur. Isı ve su terviç kapasitesi efdal terapötik kullanma amacıyla öncelikle tercih edilen peloiddir. Nebat ve köklerinin, toprak altında oksijensiz ortamda, termal su ile etkileşerek sunu birkaç beniz almanak aynı süreçte çürümesiyle oluşur” diye konuştu.

“Uyuz olan askerlere iflah olmuş”

Şifalı çamurların 14. yüzyılın başlarında uyuzlu hastalığına yakalanan Timurleng’in ordusuna üstelik şifa olduğuna özen calip Abat, “Çamurun hikayesi birlikte etraflı yıllara dayanır. Ferman Sultan’ın oğlu Rum Valisi Timurtaş eliyle Balaban Menderes üstüne taş köprüler yaptırılmış ve uyuz olan askerlerini burada otama ettirmişlerdir. Yıllarca bu yöre kokar hamam, içeri hamamı, ayrıca uyuz hamamı yerine mergup. Uyuzlu Hamamı ismi birlikte önceleri uyuzlu hayvanları buralarda yıkadıkları için bırakılmış. Geçtiğimiz yıllarda da uyuz olan pehlivan develer burada tedavi edilmişti. Uyuzlu hastalığına yakalanmış develeri buradaki çamurla tedavi ettik. Buraya dünyanın dört bir yanından felah arayanlar geliyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan onma yoklamak üzere geldi

Dal fıtığı tedavisi için Ankara’dan manuel terapi hizmeti almaya geldiğini anlatım fail Meram Pilavcı, yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

“Buraya tıpkı arkadaşımın tavsiyesiyle Ankara’dan geldim. Üzeri fıtığım var. Tedavi amacıyla ne yapabilirim diye niteleyerek sorduğumda termali önerdi. O’nun tavsiyesi ile burada Mustafa Bey’in yapmış olduğu manuel terapi sistemi ile tanıştım. Önceden az buçuk rahatladım ve ilerleyen günlerde elan fazla rahatlama olacağını söylediler. İçerisinde balçık banyosundan, termal havuzuna termal banyolardan hemoroid tedavisine kadar bir nice hastalıklara ve rahatsızlıklara cebin insanlar buraya gelip kendilerine tedavi uygulatabiliyorlar”.

“Şifa çıkarmak isteyenler amacıyla burayı referans ederim”

Çamur uygulaması yaptırmak amacıyla Nazilli’den mevrut Ayhan Günana birlikte uyumlu kendisine kaplıcaya geldiklerini anlatım ederek; “Romatizma şikayetim vardı. Buranın çokça bol geldiğini söylediler. Biz bile onun için geldik. Beribenzer de onma buldum. Şifa sağlamak isteyenler üzere burayı kaynak ederim” dedi.

Rastgele yıl ahenkli termal otele geldiğini söyleyen İlhan Günana ise şöyle konuştu:

“Nazilli’den geliyorum. Seçkin yıl ayda bir iki kat buraya geliyorum. Bu çökelge romatizma ve varislerim amacıyla çok gür geliyor. Isıdam suları, antipatik suları, yüzme havuzu herşey var burada. Gelişigüzel sene muhakkak buraya gelirim. Herkese başvuru ederim. Gelsinler, görsünler bu güzellikleri. Romatizma kabil rahatsızlıkları olan herkesin buraya gelmesini tavsiye mektubu ederim”Share: