Ihlara Vadisi’nde balon turları yeniden başladı

Kapadokya ile özdeşleşen balon turları, Kovid-19 salgını zımnında verilen 2 yıllık aranın peşi sıra Aksaray’da yeniden başladı.

Nevşehir ve Kayseri’de yapılan palavra turlarında eskimemiş rota Aksaray’a çevrilirken, dünyaca ünlü Ihlara Vadisi, Hasandağı ve Belisırma ile Selime Peri bacaları balon turlarında şişman ilgi görüyor.

İstanbul’dan gelen aynı ekip ile palavra uçuşunu başlatan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ihlara kanyonunun meçhul artan güzelliğinin, Hasandağı’nın ihtişamının, Selime Katedrali’nin ve peri bacalarının nazirsiz güzelliğinin bir arada görüldüğünü söyledi.

Vali Aydoğdu, 8 palavra firmasının Aksaray’dahi pervaz için cevaz aldığını belirterek, “Aksaray’bile aniden aşkın uçuş noktası ve yolculuk güzergahının belirlenmesi amacıyla çalışmalar sürdürülüyor. Aksaray’ın keşfedilmeyi bekleyen turizm bölgelerinde palavra turlarına katılan turistler bölgenin tarihi ve saf güzelliklerine hayran kalıyor. Bu noktada alelhusus 2023’ten itibaren uyumlu palavra turları ile uçuşların artmasını bekliyoruz.” dedi.

Ihlara’da ahenkli uçuşlar önümüzdeki sene başlıyor

Aksaray’birlikte palavra turlarının elan geçmiş başladığını fakat müstevli dolayısıyla uçuşlara açıklık verildiğini hatırlatan Aydoğdu, “İstanbul’dan mevrut misafirlerimizle Ihlara Vadisi’nde uçuşlarımızı başlattık. Kapadokya bölgesinde Nevşehir’de, Aksaray Ihlara ile Kayseri’de uçuşlar bitmeme ediyor. Aksaray’bile ati sene elan ahenkli bire bir şekilde Ihlara’dan uçuşlar yapılacak. Burada basit çok domuzuna bire bir manzara var. Buranın diğer uçuş alanlarından farkı şu, dünyanın arz şişman kanyonları arasında gösterilen Ihlara Vadisi üzerinden balon ile yolculuk ediyorsunuz. İnanılmaz keyifli. Bu farklılığı herkesin görmesini istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sıcak Albeni Balon Pilotu Süleyman Karakaya üstelik hava şartlarının balon uçuşlarında balaban önem taşıdığını vurgulayarak, “Çekicilik atmosferi burada tam ve 3-4 kilometrelik tıpkısı güzergahta Selime Katedrali’ne akıllıca uçuyoruz. Kalkış yapılan noktadan düz içinden çıkıldığında rüzgar bizi ‘S’ çizerek Selime Katedrali’ne akla yatkın götürüyor. Dünyanın hiçbir yerinde ‘S’ seklinde pervaz sağlayıcı aynı yer namevcut. Bu üstelik uçuşumuzun elan uzun olmasını sağlıyor ve elan fosforlu hale getiriyor.” ifadesini kullandı.Share: