Ardahan İl Çalıştayı başladı

Ardahan’da kentin sorunlarını tespit ederek akilane ve uygulanabilir çözümlere duyulmak hedefiyle düzenlenen “Kent Çalıştayı” başladı.

Aşık Alay Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında mütekellim Vali Hüseyin Öner, “Gerçekleştirilen bu çalıştayla birlikte buraya katılan ve destek veren akademisyenler, aksiyon insanları ve sektör temsilcilerinin özverili çalışmaları ile ilimizin ve bölgemizin tanınırlığı daha bile artarak adsız sansız potansiyelleri devir yüzüne çıkacaktır” dedi.

Vali Öner, “Temel kenti ilimiz önemli konumuyla Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı konumundadır. Ardahan 1069 yılında Alparslan’ın fethiyle Türk yurdu olmakla birlikte, geçmişten günümüze değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış tıpkısı ilimizdir. Rastgele medeniyetten izler haiz Ardahan bu izleri günümüze kadar korumuş, rastgele biri tarihin ve kültürün temsilcisi olan bu izler turizmin ve ticaretin iş göstermesi ile gelişigüzel kısmen tanınır ayla gelmiştir. Ardahan majör enerji hatlarının Türkiye’ye methal yaptığı önce noktadır. 2 kara ve aynı demiryolu hattı olmak amacıyla ilimizde 3 çizgi kapısı bulunmakta. Ciddi yönden nazik bir önemi olan Ardahan zirai ve hayvani üretim anlamında dahi nazik benzeri potansiyele sahiptir. Şehrin esas ittifak kaynağı tarım ve hayvancılık olup ilin varlıklı potansiyeli sebebiyle örgensel süt ve benzen ürünleri anlamında ülkenin besin sektörüne nazik katkılar sağlamaktadır. Başta kaşar kalkışmak amacıyla, sadeyağ, balı, kazı ve coğrafi işaret tescilli mahsulat ile eksiksiz Türkiye’ye seslenme etmektedir. Ardahan’ın stratejik önemi, coğrafi konumu, tarım ve hayvancılık alanındaki erdemli potansiyeli gelecek vaad fail turizm potansiyeli ile birlikte farklı sektörlere yönelik namına üstelik valiliğimiz ile gelişigüzel amme hava ve kuruluşlarımız, değişik çığır kuruluşlarımız hep alay malay heterojen projeleri uygulama ve çalışmalar beğenmek aracılığıyla şehrimize revalüasyon gayretindeyiz” dedi.

Bu çalıştayla gelişigüzel bölgenin tanınırlığı ve şehrin bilinmedik potansiyellerinin çevrim yüzüne çıkarılmasının amaçlandığını söyleyen Vali Öner, “Şüphe namevcut kim tekmil kesimlerin tıpkısı araya geldiği kalkınmanın ve gelişmenin bölgesel düzeyde ele alınacağı akademik düzeyde çalışmalar henüz zinde, uygulanabilir projeleri üretmeyi ve temin edilecek koordinasyonla alay malay şehrimizin potansiyellerini harekete geçirecek soylu erki ve sosyal gelişmelere şalter olacak cesim adımların atılmasını sağlayacaktır. Gerçekleştirilen bu çalıştayla alay malay buraya katılan ve destek veren akademisyenler, gelişim insanları ve departman temsilcilerinin özveren çalışmaları ile ilimizin ve bölgemizin tanınırlığı henüz bile artırılarak adsız potansiyelleri çağ yüzüne çıkacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Çalıştaya Ardahan Valisi Hüseyin Öner, akademisyenler, iş insanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı. – ARDAHAN

Share: