Nevşehir’de yardım tohumla kıran gün çiçeği ekimine yönelen üreticiler verimden mutlu

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde çiftçiler, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca atıfet edilen günebakan tohumundan elde ettikleri ürünün hasadına başladı.

Hacıbektaş ilçesinin yer yapısının uygunluğu dolayısıyla nisan ayında düzenlenen törenle çiftçilere dağıtılan kontekst ayçiçeğinde verim üreticiyi kıvançlı etti.

Tarım ve Orman İlçe Başmuallim Vekili Hacer Doğanay, AA muhabirine, ilçede bir nice üreticiden yağlık günebakan tohumu talebi geldiğini belirtti.

Yaklaşık 426 bin dekar teşrinievvel alanına ehil ilçenin ilerleyen yıllarda ayçiçeğiyle anılabileceğini tamlayan Doğanay, şunları söyledi:

“İlçemizde ağırlıklı kendisine rüşvet, buğday ve nohut ekimi yapılıyor. Bu yıl Bakanlığımızın Nebati Istihsal Umumi Müdürlüğünün yaptığı planlamayla gündöndü ekimine ehemmiyet verildi. Çiftçiye mevhibe soy sop yardımı yapılarak teşrinievvel alanları genişletildi. İlçemizde 3 bin 400 dekar alana ilk teşrin yapılırken bu sene teşrinievvel alanı 7 bin 650 dekar oldu. İlçedeki üreticilere Bakanlığımızca 1520 kilo yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Bölgeye ekilen ayçiçeğinin yüzde 40’ını bu tohumlar karşıladı. Dekar başına ortalama 150 kilogram mahsul elde ediliyor. 1150 ton rekolte bekliyoruz. Bu sene verime bakılınca gündöndü ekimi yaygınlaşabilir. Çiftçiler arpa ve buğdaydan feyiz mütenavip ürünlere yönelebilir. Vatandaş yıpranmamış tohumla tanıştıkça ilk teşrin tercihleri değişebiliyor.”

“Ürün iyicene”

Çiftçilerden Mualla Fuat Altınsoy önceki yıllarda de ayçiçeği ekimi yaptığını ancak teberru yerli tohumla verimin arttığını belirtti.

İlçe genelinde armağan tohum yardımıyla ilk teşrin alanının birlikte arttığını dile getiren Altınsoy, “Tarlalardan dekar başına 150-200 kilogram mahsul alıyoruz. Bu yıl teşrinievvel alanımızı fazlalaştırdık, 1050 dekar alana ektik. Hasadın sonuna akla yatkın geliyoruz. Rüşvet, buğday ekenler tarlayı nadasa bırakmayıp kıran ayçiçeği ekerse pozitif bire bir sağlık evet.” diyerek konuştu.

Sami Dişli ise kaza genelindeki tarlalara çoğunlukla hububat ekildiğini, almaşık ürün çerçevesinde ekilen yağlık ayçiçeğinde verimin kıvançlı edici düzeyde olmasının bu alışkanlığı değiştirebileceğini söyledi.

Dişli, “Gün Çiçeği, çocuk desteğiyle bu sene biraz elan çok ekildi. İklim şartları bile iyiydi. Ürün iyicene. Tarlaları nadasa bırakmamış oluruz. Yurttaş, rüşvet, buğdaydan sonraları gündöndü ekebilir.” ifadelerini kullandı.

Ünal Çelen de verimden kıvançlı olduklarını anlatarak, kıran ayçiçeğinin ilçede üretilen ürünlerle ilişik alışkanlıkların değişmesini sağlayabileceğini belirtti.Share: