Güney Kore’den Afrika kıtasına 50 bin doz maymun çiçeği virüsü aşısı

Afrika Hastalık Arama ve Önleme Merkezi (Africa CDC), maymun çiçeği virüsüyle uğraş amacıyla Güney Kore’den 50 bin doz telkih alacaklarını duyurdu.

Africa CDC yoluyla yapılan mukayyet açıklamada, taklitçi çiçeği virüsüyle mücadelede ilk kez aşılama realizasyon edileceği belirtildi.

Açıklamada, Cenup Kore’den gerçekleştirme edilecek 50 bin düze aşının sağlık çalışanları ve virüsün tespit edildiği bölgelerde yaşayanlar üzere kullanılacağı kaydedildi.

Aşıların hangi ant gönderileceğiyle ilişik bilgelik daha paylaşılmadı.

ABD Çor Taharri Merkezine (CDC) bakarak, virüs, önceki Afrika’da 1958’de araştırma maymun kolonilerinde keşfedildi. Virüse elan bilahare 1970’te ilk defa Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) ayrımsız insanda rastlandı.

Afrika kıtasında 1970’ten bu zamana kadar Benin, Kamerun, Itidalli Afrika Cumhuriyeti, KDC, Gabon, Fildişi Rengi Sahili, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Cenup Sudan’da belli aralıkla bu virüs görülmekteydi. Fakat daha sonraları virüse ilk kez 2003’te, ABD’de rastlanmış, böylece virüs ilk defa Afrika dışında görülmüştü.

Share: