Nazır Insan, Türkiye-Gambiya 2. Katışık Konuşu Yarkurul Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Esenlik Bakanı Fahrettin Âdem, Türkiye- Gambiya 2. Katışık Soylu Erki Komisyonu’nda alınan kararların acilen hayata geçirileceğini belirterek, “THY’nin ülkelerimiz arasındaki uçuş imkanlarından de faydalanarak henüz fazla Gambiyalı hastayı ülkemizde tedavi etmekten sevinme duyacağız.” dedi.

Türkiye-Gambiya 2. Kompozit Konuşu Yarkurul (KEK) Toplantısı Ankara’de yapıldı.

Fahrettin Herif ve Gambiya Esenlik Bakanı Ahmadou Lamin Samateh başkanlığında sürdürülen görüşmeler sonrasında, KEK 2. Dönem Protokolü imzalandı.

Kayırıcı, Keyif Bakanlığında düzenlenen imza töreninde, Türkiye’nin arkadaş ve ahi devlet Gambiya ile ilişkilerini seçme alanda geliştirmeye şişman önem atfettiğini söyledi.

“Türkiye- Afrika tecim hacmi, 2003 yılında 5,4 bilyon dolar seviyesinde iken, bu cirim 2021 yılında 34,5 bilyon dolara ulaşmıştır. Bu ahit zarfında, kıtaya ihracatımız 2,1 milyar dolardan 21,2 milyar dolara çıkmıştır. Kıtadan yaptığımız dış alım ise 3,3 milyar dolardan 13,3 bilyon dolara erişmiştir.” bilgisini paylaşan Herif, Afrika’daki yatırımların ortalık değerinin 6 bilyon dolara, Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendikleri projelerin sayısının 1800’e, kazançlı büyüklüğün ise 83 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Icra Vekili Eş, “Afrika’nın 44 ülkesinde büyükelçiliğimiz, 31 ülkesinde ise tecim müşavirliğimiz bulunmaktadır. Milli havayolu şirketimiz Türk Gelgel Yolları (THY) ana kara genelinde 62 noktaya uçmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Afrika ile ticari ortaklığın birlikte insanca müzaheret kapsamında birlikte cerrahi müdahale yürüttüklerini nâkil Insan, iki büyüklük arasındaki tecim hacminin 2015’te 17 milyon dolar seviyesindeyken, 2021’bile Kovid-19 salgınına rağmen 70 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Eş, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“İkili ticaretin, ülkelerimizin potansiyellerini yansıtan ayrımsız seviyeye yükseltilebilmesi amacıyla ticarete bahis ürünlerin çeşitlendirilmesi çalışmalarına atiklik kazandırılarak, bu yönde konkre girişimlerde bulunulması ehemmiyet taşımaktadır. Gelişmeye muhtaç tıpkısı seviyede bulunan üstencilik ve yatırım ilişkilerimizi, THY uçuşlarının sağladığı avantajı da değerlendirerek, hususi sektörlerimiz ortada artan temaslarla destekleyeceğiz. Mutabakata varılan konularda alınan kararlar lahzada hayata geçirilecek.”

“Henüz aşkın Gambiyalı hastayı ülkemizde otama etmekten memnuniyet duyacağız”

Bakan Insan, Türkiye’nin, arsıulusal sağlık hizmetlerinde rekabetçi amme ve özel keyif tesisleriyle nitelikli âdem gücüyle efdal teknolojik alt yapısı ve hizmet kalitesiyle sağlığın global yıldızı olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydetti:

“Esenlik turizmi kapasitemizi, Cumhurbaşkanımız marifetiyle ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çerçevesinde açıklanmış edilen ‘Health Türkiye’ bina markası adı altında yekpare dünyaya duyurmaya başladık. Health Türkiye ile ülkemizi yeğleme fail esenlik turistleri, ihtiyaç duydukları kaliteli afiyet hizmetlerine tek tıpkısı kucak üzerinden daha çok çabukça ulaşabiliyorlar.

Türkiye’bile afiyet hizmeti almak isteyen ecnebi misafirlerimize Uluslararası Keyif Hizmetleri Çağrı Merkezi ile 7 çağ 24 saat bir nice dilde elan bereketli ve kaliteli ayrımsız hizmet sunuyoruz. Onların arsıulusal afiyet hizmetlerine ilgilendiren vukuf alma başvurularına yanıt vererek, şikayet ve anlaşmazlıkların çözümü için ait merciler nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. THY’nin ülkelerimiz arasındaki uçuş imkanlarından dahi faydalanarak henüz çok Gambiyalı hastayı ülkemizde otama etmekten sevinme duyacağız.”

Arsıulusal sağlık patika eğitimleri düzenlediklerini bile anımsatan Kayırıcı, mail zamanda eksperlik alanlarına bakarak, ecnebi esenlik personelinin Türkiye’dahi eğitimler için konuk edileceğini söyledi. Kayırıcı, Uluslararası Esenlik Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) Akademi eliyle afiyet turizmi sektöründe şan alan gelişigüzel patika grubu amacıyla eğitim planladıklarının altını çizdi.

“Türkiye, özellikle turizm alanında sunma haddinden fazla yeğleme edilen ülkelerden biri haline geldi”

Gambiya Afiyet Bakanı Ahmadou Lamin Samateh, THY’nin Hükûmet Merkezi Banjul’a doğrudan seferleri başladığından beri iki talih ilişkilerindeki ivmenin hızlandığını, değme alanda evolüsyon gösterdiğini belirterek, “Türkiye, alelhusus turizm alanında sunma çok yeğleme edilen ülkelerden biri haline geldi.” dedi.

Türk hükümetinin detaylı yıllardır Gambiya’yı gelişigüzel alanda desteklediğini vurgulayan Samateh, sağlık turizmi üzerine birlikte alay malay harıldamak istediklerini anlatım etti.

İki mutluluk bakanları marifetiyle imzalanan KEK Protokolü’nde ikili ticari ilgiler, çapraz yatırımlar, Sahraaltı Afrika ile gündemdeki ticari konular ile enerji, turizm, keyif, tarım ve ulaştırma alanları başta almak üzere, hesaplı ve beceri teşrikimesai başlıkları meydan alıyor.

Toplantılar sonucunda, ayrıca iki ülke keyif bakanlıkları beyninde “Kuma Emek Grubu” oluşturulması üzerine uygun kalındı.

Share: