GÖZLERİNİN İÇİNE BAKIP, ‘KIZIMA NASIL KIYDIN’ DEMEYİ İSTERDİM

İZMİR’de dinç Cemre Çelik, kızı Sibel Polat’i (24) bıçaklayarak öldürüp, cesedini bazaya koyduktan sonraları evi ateşe verdiği suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan ve Almanya’birlikte olduğu belirlenip 6 yıl sonradan iadeli edildiği Türkiye’de tutuklanan Halil Yılmaz’ın (38), gözlerinin içine göre, “Kızıma pekâlâ kıydın, ego genç erkek ateşiyle yanıyorum” demeyi istediğini söyledi.

Buca’ya tutkun Kuruçeşme Mahallesi 205/27 Sokak’ta, 3 kıvrım binanın dayanç katındaki Halil Yılmaz’a ilgilendiren evde, 12 Orak Ayı 2016’üstelik çıkan yangına müdahale eden itfaiye aracı ekipleri, bazanın ortamında göynük karı cesedi buldu. Cesedin Sibel Polat’e ilişik olduğu belirlendi. Polat’in, Halil Yılmaz ile nişanlı olduğu tespit edildi. Polis, Yılmaz’ın peşine düştü fakat sakil bulunamadı. Anket kapsamında Yılmaz’ın ağabeyi Selman Yılmayan (40) üstelik olaydan aynı aktarılma sonradan Diyarbakır’a giderken yakalanıp, gözaltına makbuz. Çapraz sorguda çatışık ifadeler veren Selman Yılmayan, atıf edildiği adliyede tutuklandı.

Hazırlanan iddianamede, Sibel Çelik’in 7 bıçak darbesi ile öldürüldüğü, daha sonra cesedinin bazaya konulduğu ve lüp ateşe verildiği kayran aldı. 2 kardeş hakkında ‘nitelikli kasten öldürme’, ‘yakmak suretiyle mala kötülük yöneltmek’ ve ‘isteyerek ateş çıkarma’ suçlarından sav açıldı. İzmir 5’inci Güç Ukubet Mahkemesi’nde görülen davanın 6 Çatlak 2017’deki duruşmasında, Selman Yılmaz tahliye edildi. Bu süreçte dahi aranan Halil Yılmayan’a ulaşılamadı.

TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ, TUTUKLANDI

Öte yandan Sibel Polat’in, yargılamada maksut Adli Tababet Kurumu raporlarında, seksüel saldırıya uğradığı dahi ortaya bundan sonra. Almanya’ya kaçtığı belirlenen Halil Yılmaz üzere 21 Gücük Ay 2018’da al bülten kararı çıkarıldı. Türkiye ve Almanya ortada başı yerde iadesi anlaşması olmasına karşın Alman yetkililer, Yılmaz’ı, ülkelerine ilticacı adına girdiği ve siyasal olarak sorumluluk gördüğünü söylediği ve fert güvenliği olmadığı gerekçesiyle yıllarca Türkiye’ye göndermedi. Çelik’in ölümünün üzerinden 6 sene geçtikten sonra Yılmayan Türkiye’ye getirildi. Halil Yılmayan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yılmaz, İzmir 5’inci Vahim Ceza Mahkemesi’hangi SEGBİS yoluyla verdiği ifadede cinayeti akseptans etmedi.

Yılmayan, “Saat 22.00- 23.00’e büyüklüğünde Sibel ile evde boydak oturduk. Sibel’in geçmişe yönelik konsomatrislikten dünya bazı arkadaşları vardı. Ego da geçmişe müteveccih arkadaşlıklarını sürdürmemesi gerektiğini söyledim. Bu arkadaşlarıyla irtibatı olmasın diyerek namına bakir el telefonu almıştım. Fakat buna karşın Sibel’in telefonuna saat 23.30- 00.00 kabilinden mesajlar gelmeye başladı. Telefonun ışığı daim yanıp sönüyordu. ‘Bana alay verdin, geçmişini kapatacağını söyledin ancak seni bibi arıyorlar’ dedim. Tartışmaya başladık. Saat 01.30- 02.00 kadar Sibel’in telefonunu ve kişi telefonumu Sibel’in yatağına akilane attım ve aynı elan beni aramamasını söyledim. Moralim kötü olduğu amacıyla kafamı haleldar etmek üzere evden çıkıp Ballıkuyu’ya gittim. 2- 3 arpa suyu içtim, orada güneşin doğuşunu izledim. Saat 10.00-11.00 üzere döndüğümde, evin yanık olduğunu gördüm” dedi. Yılmaz, Sibel Çelik’in vücudundaki 7 bıçak darbesinin ise pekâlâ olduğunu bilmediğini argüman etti.

‘GÖZLERİNİN İÇİNE BAKIP, ‘KIZIMA NASIL KIYDIN’ EMRETMEK İSTERDİM’

Sibel Polat’in annesi Cemre Çelik, Halil Yılmayan’ın yakalandığı günün gecesi Avukat Sibel Önder’in kendisini aradığını belirtip, “Ego ona saat kaç olursa olsun beni arayabileceğini söylemiştim. Revan gitti, artık kızım düşüncesiz gelmeyecek amma yakalandığını duyunca tekrar dahi eş az buçuk ferahlıyor. Onun gözlerinin içine bakıp, ‘Kızıma pekâlâ kıydın, ben genç erkek ateşiyle yanıyorum’ demeyi istiyorum. Haberi aldıktan bilahare oğlum İlyas’ı aradım. Bana, ?’Anne, yakalansa ne olacak, cezaevinde yaşamaya, çağ almaya bitmeme edecek’ dedi. Amma benim kızım daha çok kan alamıyor, yürüyemiyor, konuşamıyor” dedi.

‘SADECE KIZIM İÇİN DEĞİL, UMUM KADINLAR İÇİN İDAM CEZASI GELSİN?

Halil Yılmayan’ın çelişkili ifadeler verdiğini belirten Cemre Çelik, şöyle bitmeme etti:

“Şu anda cinayeti işlediğini akseptans etmiyor. Telefonunu evde bıraktığını söylüyor ama temel istasyonu kayıtlarında telefonunu kullandığı görülüyor. Ayıraca savaş edip evden çıktıktan benzeri süre sonradan döndüğünü, habbe yandığını gördüğünü ve sonrasında Sibel’i aradığını söylüyor. Örtüsüz şekilde biber dolması söylüyor. İnşallah hak yerini bulacak ve mahkeme üstelik bunları görecek. Aynı yandan, abisini birlikte aklamaya çalışıyor. Arz dokunaklı cezayı almalarını istiyorum. Filhakika 6 yıldır dışarıda elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Alman devletinin üstelik burada ayrımsız zaafı oldu. Zira o Almanya’ya giderken ‘Ego politik olarak yük görüyorum’ diye niteleyerek iltica etmiş, bu nedenden Türkiye’ye mukabele etmek çevirmek istemediler. Geç dahi olsa yakalandı. İnşallah cezasını çekecek. Ego, çabucak öz kızım amacıyla değil, maktul bilcümle kadınlar üzere ölüm cezası cezasının gelmesini istiyorum. Caydırıcı cezalar gelmedikçe, kadınlara müteveccih bu cinayetler devam edecek.”

Share: