Gökhan Mendi: Envestisman kavramı geleceğe çevrik takı yatırımına dönüşüyor

‘İyi ve eş banka’ olma anlayışıyla cümle paydaşlarına derece doldurmak ve toplumda pozitif ağırlık fotoğraflamak üzere girişimcilik ekosistemini ve baskı yatırımlarını destekleyen Türk Tutum Bankası (TEB), Özel Bankacılık çatısı altında hayata geçirdiği “TEB Hususi Ferişte Yatırım Platformu”nu yeniledi. TEB Özel Bankacılık, envestisman alanında bugüne kadarki tekmil faaliyetlerini tek çatı altında topladığı platformu ile Türkiye üzere fark yaratacak proje fikirlerini ve girişimleri gün yüzüne çıkaracak.

2013 yılından beri girişimci ve yatırımcıları bir araya getirerek dayanıklı çok muvaffakiyet hikayesinin yazılmasına araç olan TEB Hususi Bankacılık, TEB Özel Melek Yatırım Platformu amacıyla gerçekleştirdiği evvel buluşmanın temasını ise ‘Ekolojik Sürdürülebilirliği Hedefleyen Toplumsal Girişimciler’ adına belirledi. 

Sosyal girişimcilerle yatırımcılar TEB’mağara etkinliğinde tıpkısı araya geldi

Toplumsal aşama ve külfet yaratımının de önemine dikkat sarmak üzere ekolojik mesail ve sürdürülebilir tarım alanında çözümleri olan içtimai girişimcilerle yatırımcıları tıpkı araya getiren özel tıpkısı buluşma düzenleyen TEB Özel, bu alandaki projeleri da yöre plana çıkardı. Açım konuşmalarını TEB Pejmürde Bankacılık Pazarlama ve Azrail Deneyimi Direktörü Hayri Telekoğlu, Startup.watch Kurucusu Serkan Ünsal, Ashoka Türkiye Umumi Heyet Üyesi Prof. Dr. Itır Erhart’ın yaptığı etkinlikte tıpkı açık oturum düzenlendi.

“Ekolojik Sürdürülebilirliği Hedefleyen Sosyal Girişimciler” temalı panelinde ise TABİT Kurucusu Tülin Akın, Anadolu Meraları Umumi Heyet Başkanı Mısır Yasemini Kireç ve Good4Trust Kurucusu ve Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sivilize Özesmi konferansçı yerine düzlük aldı.

Mendi: Yatırım kavramı finansal desteğin ötesine geçti

TEB Özel Ferişte Yatırım Platformu’nu geçmiş hayata geçirdikten bilahare lisans vermeye başladıklarını hatırlatan TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Mümessil Umum Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Bu süreçte bir nice ferişte yatırımcımız oldu. Onlarla gelişigüzel bir nice girişimi dahi destekledik. Devamında Fintech Future Four kabil mal dünyasının geleceğini şekillendirdiğimiz Türkiye’nin evvel fintech programını yaptık ve fintechleri destekledik. Pandeminin öncesinde ise içtimai aşama ve yük yatırımlarının önemini kavrayarak, toplum, çevre üzere bir nice alandaki sorunları çözmeye yönelik proje üreten sosyal girişimcileri radarımıza aldık. Zaman müşterilerimizin öncelikli yerine ilgilendikleri alanların başında da kalifiye eğitim, abuhava değişikliği ile savaşım, erişilebilir ve bozulmamış enerji ve akarsu ile sorumlu üretim ve tüketim konuları civar plana çıkıyor. Seçeceğimiz alanları belirlerken bilirkişi görüşlerinin yanı sıra müşterilerimizin ilgilendiği alanları dahi önemsiyor ve yakından izlem ediyoruz. Bu amaçla TEB Özel müşterilerine yaptığımız ankete katılanların yüzde 77’si topluma fayda mucit projeleri önemsediğini ve takip ettiğini belirtti. Bile yüzde 22 takkadak izleme etmekle kalmamış, sunma bir iki aynı içtimai girişime envestisman yapmış. Ayrımsız şekilde içtimai girişimle ilgilensin ilgilenmesin, büyük çoğunluğun aksata yaparken toplumsal fayda mucit girişimleri öncelikle tercih ettiklerini bile gördük” dedi.

Günümüz dünyasında yatırım kavramının finansal desteğin ötesinde, geleceğe yönelik güçlük yaratacak adımları akçalamak anlamına geldiğinin altını çizen Mendi şöyle devam etti: “Çıktı envestisman tercihlerinin sosyal, çevresel vb. etkilerini dikkate alan yatırımcılar bile çoğunluğu oluşturuyor. Zaman birlikte temasını Ekolojik Sürdürülebilirliği Hedefleyen Sosyal Girişimciler namına belirlediğimiz buluşmamızda ekolojik ve sürdürülebilir toplumsal kadem hikayelerini konuştuk. Içtimai yahut çevresel adına çözülmesini istediğiniz sorunlara envestisman yapabilir, çözümün yatırımcısı olabilirsiniz. TEB kendisine Türkiye’dahi bunu çoğaltmak istiyoruz. Melek Yatırımcılarımızla uygulayım bilimi dünyasına envestisman yapacağız fakat önümüzdeki süreçte Bankamızdan sıklıkla ağırlık yatırımını ve yatırımcılığını duyacaksınız.”

Ölçülebilir faydayı merkeze aldı

Hep bu proses içinde dünya, ölçülebilir yarar ve toplumsal amaçlar için eskisinden bundan sonra konuşmaya, bu sistemin kişi mali ürünleri olmaya ve yatırımcı, mentör, müteşebbis evreni ile değişik ayrımsız konumlamaya gitmeye başladı. Içtimai girişimcilik alanındaki bu gelişmelerle birlikte 2017 yılında TEB Hususi, Türkiye’de bu algılama kayıtsız kalmayan toplumsal müteşebbis ve yatırımcılarla bire bir arada güçlük yatırımlarına arkalamak için çalışmalara başladı. Ferişte Yatırım konusundaki birikimlerini toplumsal girişimcilik alanına haiz vezneci, içtimai girişimcilik zehir Ashoka Türkiye ile dahi hisse senedi birliğine gitti ve içtimai girişimci-yatırımcı buluşmaları, içtimai girişimlere berrak, slayt ve adisyon verilebilir tıpkı düzlem sağlayıcı “Açık Açık Sosyal Kadem Platformu” kabilinden birçok projeye birlikte imza attı.

TEB’den emeklilere 3.750 TL’ye varan promosyon

TEB, NatWest Markets yoluyla Türk Lirası Muhabir Hesap Bankası kendisine seçildi

TEB Us Düşün ve Cahillik Buluşması ‘Bankacılığın Ötesinde’ temasıyla gerçekleşti

Share: